Američana mají nyní v péči znalci z oboru psychologie a psychiatrie, na jejichž posudky kriminalisté netrpělivě čekají.

Právo už informovalo, že ­Dahlgren se nijak nemá k tomu, aby se účastnil rekonstrukce vraždy, což bývá jeden z důležitých důkazů. Bez jeho souhlasu a přítomnosti přitom nelze k rekonstrukci přistoupit. Podobně neústupný je i v dalších věcech.

Mlčí

„K věci samotné neuvedl vůbec nic,“ řekl Právu zdroj obeznámený s vyšetřováním. Záhadou tak stále zůstává i jeden z posledních otazníků případu, samotný motiv. „K motivu, stejně jako k dalším okolnostem, nic neřekl,“ potvrdil zdroj.

Nyní Dahlgrena zkoumají soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie. I u „obyčejných“ případů trvá vypracování posudku i několik týdnů. V Američanově případě to bude zřejmě ještě déle. „Je to komplikované tím, že u všech vyšetření musí být překladatel. Tím se doba zkoumání samozřejmě prodlužuje. Kdy budou výsledky hotové, proto zatím nelze odhadnout,“ dodal zdroj Práva.

Znalecké posudky mohou hrát v případu klíčovou úlohu. Pokud by totiž znalci došli k závěru, že Dahlgren trpí psychickou nemocí nebo že byl v době činu nepříčetný, vůbec by nemuselo dojít k soudnímu líčení. Američanovi by hrozil pobyt v detenčním zařízení podobně jako schizofreničce Barboře Orlové, která ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta, jenž před jejím útokem bránil svou spolužačku.

Dostatek důkazů

Jihomoravští vyšetřovatelé věří, že mají dostatek důkazů o tom, že masakr v jednom z domů v Brně-Ivanovicích má na svědomí právě Dahlgren.

Podle jejich přesvědčení Dahlgren brutálně vraždil jednotlivé členy rodiny – otce, matku a dva syny – tak, jak přicházeli domů. Jejich těla pak měl odtáhnout do garáže a pokusil se je zapálit. Pak odjel do Vídně a sedl na letadlo do USA. Tam ho po příletu ale zadržela policie.

Letos na konci srpna Dahlgrena USA vydaly k trestnímu stíhání do Česka. Pokud by byl uznán vinným, hrozí mu až doživotní trest.