Obhajoba se totiž snažila soud přesvědčit, aby Dirův čin překvalifikoval na zabití, protože jej spáchal podle Dirova obhájce v důsledku strachu z poškozeného.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

S tím ale nesouhlasila státní zástupkyně, která připomněla výslech znalkyně, podle které se Diro choval se jako agresor a kdyby se staršího muže obával, tak by z místnosti odešel.

„Poškozený byl o třicet čtyři let starší, invalidní a v době útoku seděl na kanapi. Z čeho by tedy měl vyplývat ten jeho strach z takového člověka, není jasné,“ odmítl odvolání obhajoby předseda senátu Jiří Lněnička. „Obžalovaný není žádný génius, ale musí si uvědomit, že řešit problémy s ostatními členy společnosti tak, že bude vysoce agresivní, není možné.“

„Je mi to moc líto, co jsem udělal a to je vše,“ uvedl na závěr odvolacího jednání Diro.

Lehká retardace

Diro ubodal devětapadesátiletého muže letos v březnu v Chebu po předchozí hádce dvaceticentimetrovým kuchyňským nožem. Staršímu muži probodl hrudník, plíci a srdce, napadený vykrvácel.

Diro u výslechu nepopíral, že nevlastního dědečka napadl. Prohlásil ale, že tomu předcházela slovní a fyzická rozmíška, kterou měl začít starší z mužů a vyhrožovat Dirovi, že ho zabije. Diro také uvedl, že v posledních letech užíval pervitin. Podle znalců je na něm středně těžce závislý. Znalci také zjistili, že je Diro lehce mentálně retardovaný.

V minulosti byl odsouzen k tříměsíční podmínce za loupež.