Letos 29letý lékař Pavel Rusý musel být převezen na chirurgické oddělení rakovnické nemocnice. "Nikdy jsem se s nikým nepral, to je moje první zkušenost," uvedl o zbytečném prvenství v neděli pro ČTK muž, kterého čeká minimálně týdenní léčení. Útočník zatím kriminalistům uniká.

"Když přijeli policisté na místo, tak už pachatel i ten, kterému měla být pomoc poskytnuta, utekli. Po obou mužích nyní pátráme," uvedla v neděli odpoledne pro Právo středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Dodala, že kriminalisté tuší, o jaké osoby se jedná. Nejprve je ale potřeba je dostihnout a vyslechnout. "Ten který napadl lékaře, je podezřelý ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví," doplnila.

Záludné napadení ze zadu

Lékař Rusý uvedl, že do kempu byli přivoláni kvůli 22letému chlapci, který byl údajně v bezvědomí. Mladíka ovšem krátce po půlnoci našli na nohou. "Byl neklidný, pobíhal tam a ošetření odmítal," popsal lékař, který se proto rozhodl vrátit se sanitkou na základnu.

Když si prý u brány kempu sedal do vozu, z ničeho nic se na něj vrhl mladíkův bratr. Rusý pracuje u záchranné služby několik let. "Jde o kolegu, který je pro tu práci vyloženě nadšený a má ji rád," uvedl o něm pro Právo Viktor Rybáček, vedoucí lékař středočeské záchranné služby pro oblast Kladno, Rakovník.

Rybáček míní, že proti tomuto typu záludnému napadení se lze jen těžko bránit. Zbytečné násilí je podle něj bohužel klasickým vyústěním sobotní či páteční noci, kdy "celý národ popíjí". Přesto, jak uvedl, se jemu i kolegům něco takového poslední léta vyhýbalo. "V oblasti Kladno-Rakovník roky zpátky nepamatuji, že by takhle byl záchranář napadený," konstatoval.

Letos již jedenáctý případ

Útoky na členy záchranné služby se rozšířily během posledních dvou let. K velmi podobnému například došlo hned v lednu tohoto roku v Praze 9. Tehdy rodina šestatřicetiletého Zdeňka Kovaříka přivolala záchranku s tím, že jejich šestapadesátiletý otec je v bezvědomí.

Záchranáři ale na místě našli jen dva velmi opilé muže, a proto chtěli z místa odjet. Kovařík mladší se na jednoho z nich, Aleše Rubka, vrhnul a způsobil mu otřes mozku, pohmožděniny a podlitiny po těle. Soud útočníkovi letos v červnu vyměřil dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky. Žalobce se ovšem proti verdiktu odvolal, žádal pro pachatele vězení.

I s tímto posledním případem došlo letos celkově k 11 útokům.