Jak vysvětlil předseda senátu Aleš Novotný, pachatel chodil do prodejny často a jeho návštěvy už byly podezřelé i dceři zavražděného, které obchod patřil, a otce před Hlaváčem dokonce varovala. Vyvrcholením byla Hlaváčova objednávka poměrně drahého zboží - elektronické cigarety několik dní před vraždou v hodnotě pěti tisíc korun.

Hlaváč si pak v osudný den přišel zařízení k inhalaci vyzvednout, ale místo peněz měl jen výmluvy. Tehdy se zřejmě mohli dostat s prodavačem do slovní rozepře, která skončila ve chvíli, když se muž za pultem k zákazníkovi osudově otočil zády. Hlaváč jej střelil zezadu do hlavy. Mimo zmíněné elektronické cigarety si po činu odnesl ještě peníze z kasy, asi devět tisíc korun.

Obžalovaný během celého trestního řízení překvapoval změnami výpovědí, kdy nejprve připustil, že se s prodavačem pohádal a že mu dokonce hrozil zbraní, posléze pak uvedl, že muže našel v obchodě ve chvíli, kdy seděl zhroucený na židli a domníval se, že spí. O jeho vraždě se prý dověděl až z médií. Soud jeho změny ve výpovědích dokonce označil jako možné pohrdání.