Tehdy požadované dolarové výkupné totiž v přepočtu na české koruny nepřesáhlo 5 miliónů korun, což je hranice, nad kterou české trestní právo hovoří o škodě velkého rozsahu. Tím je nutno pohlížet na trestný čin jako méně vážný. Tak odůvodnil ve čtvrtek pražský vrchní soud změnu rozsudku.

"Obžalovaný tak byl ohrožen nižší trestní sazbou," shrnul předseda senátu. Únosci se dívce vetřeli do auta 10. ledna 2002, když se vrátila z vyřizování v bance v Uhříněvsi. Pak ji drželi dva týdny kdesi v Praze 9 a další dva týdny v bytě v Praze 5. Pustili ji až poté, co její otec zaplatil výkupné. Spokojili se však nakonec s dvěmi milióny místo požadovaných necelých pěti.

Důkazy na motácích

Dívka si v zajetí užila svoje. Přes oči měla neustále černou čepici, kvůli připoutání se za celou dobu nehnula z místa, na záchod chodila na kýbl donesený únosci. Přesto podle své dřívější výpovědi vyvázla bez psychického šrámu.

Nižší soudní instance případ řešila letos v květnu, pěti aktérům rozdala tresty od pěti do 20 let. Paradoxně dvojice Čao Si-ma a Šeng Čchen, která dostala nejpřísnější vězení, vlastně vůbec potrestána nebyla. Oba totiž již v minulosti dostali přesně tytéž tresty, tedy 20 a 15 let, za dvojnásobnou vraždu čínského páru. Trestní senát už jim víc nepřidával.

Čao Tchun-kuo, který v současné době pobývá ve vydávací vazbě pro rumunské úřady kvůli  podezření z dvojnásobné vraždy v Bukurešti, se jako jediný proti květnovému rozsudku odvolal. Částečně uspěl. Odvolací instance snížila o dva roky i další dva původně pětileté tresty jeho komplicům, kteří jsou na útěku. Podle předsedy senátu sice nepodali odvolání, ale vzhledem ke zmíněnému přesunu do jiné trestní sazby se tak rozhodnutí dotklo i jich.

K objasnění případu přispěl především Čao Si-ma, který před kriminalisty promluvil a své spolupachatele usvědčil. Další detaily policie nasbírala například na motácích nebo v dopisech zajištěných ve věznicích. Zde mj. jeden z Číňanů radí svému krajanovi, aby zapíral. Rozsudek je pravomocný.