Incident se odehrál v předposlední den loňského roku v pražských Řepích. Peták podle obžaloby napadl v jejich bytě po předchozí hádce svou o devět let starší partnerku. Měl ženu bít, kopat a rdousit až do jejího bezvědomí. Následně měl svíčkou umístěnou u polštářků založit požár a z bytu odejít. Poškozená žena se podle spisu mezitím probrala, požár uhasila a zavolala o pomoc na tísňovou linku.

Podle Petáka to ale bylo poněkud jinak. „Nezakládá se to na pravdě, je to účelové,“ zahájil výpověď obžalovaný muž. Konflikt se prý začal odvíjet už týden před tím. „Poškozená přišla domů v silně podnapilém stavu a začala mi říkat Tomáši,“ vysvětloval Milan Peták. Na základě toho se rozhodl, že čtyřletý vztah ukončí. Celý týden byla mezi oběma partnery komunikace na bodu mrazu.

Ranou do stolu si zlomil ruku

Třicátého prosince podle Petáka mezi nimi gradovaly rozpory. Poškozená prý po něm chtěla, aby byt opustil okamžitě. „Buď frajer, seber se a vypadni,“ řvala prý na Petáka žena. Hádka se postupně stupňovala, Peták během ní rozbil o podlahu telefon, hodil dva nerezové tácky do televize a nakonec praštil do stolu tak silně, že si jednu ruku zlomil a druhou pohmoždil.

Poškozené ženě pak prý jen vrazil pár facek, odešel z bytu a zavolal policii, aby přijeli se záchrankou, s tím, že napadl přítelkyni. Záchranku volal prý proto, aby bylo zadokumentováno, že „nemá jiná zranění, než vykazuje.“

Založený požár pak vysvětloval tím, že se bál, aby vosk z hořící svíčky nenakapal na chlupatý koberec. Proto ji umístil vedle na látkovou sedačku. Prý to bylo bezpečné, protože svíčka byla ve vysokém skle. „Stačilo, aby mi poškozená dala dva dny, abych se odstěhoval,“ zakončil výpověď Peták.

Hádali se kvůli práci

Podle poškozené bylo všechno ale jinak. Peták prý většinu času neměl práci, což bylo tématem častých hádek. „Začátkem listopadu jsem mu dala ultimátum dva měsíce na to, aby se sám dobrovolně odstěhoval,“ řekla soudu žena.

Když se tak do Vánoc nestalo, situace se stupňovala. V den napadení Petáka prý slušně požádala, aby opustil byt. Hádka se poté přeměnila na fyzický útok. „Dal mi pěstí, já jsem spadla zády na postel a on se na mě vrhnul. Kleknul si na mě, držel na mně ruce, snažila jsem se bránit. Dvakrát jsem volala o pomoc,“ popisovala žena. Poté ji prý škrtil a žena začala ztrácet vědomí, pak ji údajně dusil dekou. „Chtěla jsem hýbat rukama nohama, ale nešlo vůbec nic.“

Žena má za to, že si Peták myslel, že je mrtvá, a chtěl zahladit stopy tím, že zapálil svíčku a naskládal k ní polštáře. „Poté si sedl do auta a objel barák, aby viděl do okna, jestli už hoří, nebo ne,“ domnívá se napadená žena. Když se žena probrala, sfoukla svíčku, která stihla opálit poblíž položené polštáře, a zavolala policii. Plameny nikde neviděla.

Peták prý po opuštění bytu volal matce, že partnerku asi zabil. Matka mu měla říct, ať se raději udá na policii.

Podle znalců je Peták duševně zdráv, intelektem se pohybuje okolo slabšího průměru.