Podle nového zákona, platného od ledna letošního roku, je povinností soudu projednávat trestné činy mladistvých zásadně s vyloučením veřejnosti. Do jednací síně proto mohli být vpuštěni pouze rodiče obžalovaného a zástupci poškozeného. Novináři tak dostali informace pouze zprostředkovaně.

Mladík se k činu přiznal. V přípravném řízení svůj čin podrobně popsal a nad svým jednáním vyjádřil lítost. Podle státní zástupkyně Hany Flídrové obžalovaný tvrdí, že bezprostřední pohnutkou k činu bylo, že jej učitel Šíbl opakovaně vyzval, aby pozdravil.

Do školy už šel s nožem

"Říká, že právě v té chvíli se rozhodl, že obětí bude tento konkrétní učitel. Už ráno, když odcházel do školy, byl ozbrojen nožem a rozhodnutý čin uskutečnit. Obětí ale mohl být kdokoliv, nejen pedagog," upozornila Flídrová a potvrdila tak, že rozhodně nešlo o čin spáchaný v okamžitém afektu.

Co vedlo obžalovaného k touze po pomstě? "Dlouhodobě trpěl pocitem, že je psychicky i fyzicky šikanován. Nejen ze strany kantorů ve škole, ale obecně od všech, od celé společnosti. Při vyšetřování se ale nic podstatného nezjistilo. Domnívá se, že v osudný okamžik byl ve stavu, kdy se nebyl schopen ovládat," uvedla Flídrová.

Je nadprůměrně inteligentní

Podle dostupných informací je obžalovaný nadprůměrně inteligentní, ve škole neměl výchovné ani prospěchové problémy. "Vývoj jeho osobnosti však od mladšího školního věku neprobíhal zcela normálně. Navštěvoval psychologicko pedagogickou poradnu," řekla Flídrová, ale k důvodům se zatím nechtěla vyjadřovat.

Nesdělila však, jak přísné trestní opatření bude pro mladíka navrhovat. "Rozhodnu se až v průběhu hlavního líčení," odmítla otázky na toto téma. Podle platné sazby může mladistvý skončit za mřížemi až na deset let.

Rozsudek možná v pátek

Syn zavražděného učitele nechtěl průběh prvního dne líčení příliš komentovat. "Pokud je motiv pravdivý, měla by se bát celá společnost. Chtěl jen zabít, kohokoliv a slyšeli jsme tam i nějaká jména, která si připravoval. Nedovedu říci, zda lítost obžalovaného je upřímná. Nám už to stejně nepomůže, otci to život nevrátí," řekl smutně.

Proces bude pokračovat do pátku, kdy se očekává rozsudek. Vyslechnuta bude řada znalců a svědků. "Je to výjimečný případ, zejména brutalitou provedení, ale i osobností pachatele," doplnila státní zástupkyně.