Bakalár v dovolání požadoval, aby NS vrátil případ k novému projednání u Vrchního soudu v Olomouci.

Jeho obhájce v minulosti argumentoval tím, že podle provedených důkazů nelze s jistotou říct, kdo při přepadení na vůz s penězi střílel a jak měli tři pachatelé rozdělené role. Střelba prý mohla být excesem jednoho z nich.

Ján Bakalár se k přepadení odmítl vyjádřit a tvrdil, že je mu zle.

Ján Bakalár na archivním snímku

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Podle pravomocného verdiktu by ale Bakalár nesl svůj díl zodpovědnosti i v případě, že by například pouze řídil vozidlo lupičů.

Bakalárova krev na místě činu

Pachatelé se podle rozsudku na loupežné přepadení důkladně připravili a měli s sebou několik zásobníků do samopalu. Na nábojích byla Bakalárova pachová stopa. Proti Bakalárovi svědčila také expertiza DNA ze stopy krve na místě činu.

Loupež se stala předloni v únoru na okraji Přemyslovic. Dva zaměstnanci firmy Loomis vezli peníze do bankomatů. Cestu jim zatarasilo auto, v němž jeli tři muži v kuklách. Když posádka na výzvu neotevřela automobil, začali do dodávky střílet. Posádka měla štěstí, že sklo střelbě odolalo.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Jána Bakalára dopadl Útvar rychlého nasazení. Záběry z března 2014

Vůz s penězi následně zacouval do vesnice, kde se maskovaným mužům podařilo dostat do auta, odzbrojit jeho posádku, násilím otevřít zavazadlový prostor a pak s penězi ujet. Bakalár se zranil při překládání peněz do auta lupičů.

Může podat ústavní stížnost

Sedmkrát trestaného Bakalára z Moravičan na Šumpersku dopadli policisté v Praze zhruba rok po loupeži. V minulosti byl stíhán převážně za majetkovou a násilnou trestnou činnost. V roce 1990 dostal jedenáctiletý trest za pokus o vraždu policisty, ohrožoval ho zbraní při vloupání do obchodu na Šumpersku.

NS rozhodl o dovolání v srpnu bez veřejného jednání, výsledek zatím oficiálně nezveřejnil. Rozhodnutí musel nejprve prostřednictvím soudu prvního stupně poskytnout účastníkům řízení. Bakalár by teoreticky ještě mohl podat ústavní stížnost.