Deník Právo o celém případu psal v pondělním vydání. Na postup lékařů infekčního oddělení havířovské nemocnice upozornila matka dítěte Zdeňka Fajfrlíková. Vinila je z toho, že při léčení syna udělali řadu chyb.

"Do nemocnice jsme přivezli syna s běžným průjmem. Přitom jsme se dozvěděli, že v ostravské fakultní nemocnici zemřel na otravu krve," popsala. Do Ostravy převezli dítě z havířovské nemocnice poté, co se jeho stav rapidně zhoršil. Po devíti dnech ve fakultní nemocnici zemřel.

Matka dítěte podala trestní oznámení pro ublížení na zdraví s následkem smrti. Policie po ročním vyšetřování případ odložila. Podle karvinské policejní mluvčí Zlatuše Viačkové vyšetřovatel vycházel z posudku odborné komise Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Z něj údajně vyplynulo, že za smrt nemohl špatný lékařský postup.

Primář vinu popírá

S tímto závěrem se nemínila smířit matka dítěte a obrátila se proto na Ministerstvo zdravotnictví. To letos začalo vlastní prošetřování. "Případ projednala ústřední znalecká komise. Její závěr zněl: mezi nedodržením správného postupu zdravotní péče na infekčním oddělení havířovské nemocnice a úmrtím dítěte byla shledána příčinná souvislost," sdělila mluvčí ministerstva Aneta Kupková.

Kvůli závěrům komise bylo již dříve doporučeno bývalému ministru zdravotnictví předat případ orgánům činným v trestním řízení. S doporučením ministr vyslovil tehdy souhlas. Orgány činné v trestním řízení by měly znovu případ otevřít a prošetřit, kdo případně na úmrti dítěte nese vinu.

Primář infekčního oddělení Ivo Mifek jakékoliv pochybení a zanedbání péče ze strany nemocnice již dříve odmítl. Matka věří, že se dočká potrestání případných viníků. "Život syna mi to sice už nevrátí, ale snad se nebude podobné neštěstí v této nemocnici opakovat," prohlásila.