„Závěry vyšetřování jednoznačně dosvědčují, že násilnou smrt má na svědomí 35letý vazebně stíhaný muž. Hrozí mu až 18leté vězení,“ potvrdila policejní mluvčí Ivana Ježková.

Obviněný se přistěhoval do domu v Nové Vsi v září 2014. Obyvatel domu se mladšího, v minulosti opakovaně pro majetkové delikty odsouzeného muže ujal, když neměl kde bydlet.

Oba muži se znali roky, jejich společné soužití ale provázely opakované slovní i fyzické útoky mladšího z nich.

„Jde o osobnost prudce agresivní povahy se silnou závislostí na alkoholu. Útoky vyvrcholily v polovině prosince 2014, kdy starší muž skončil v bezvědomí s tříštivými zlomeninami lebečních kostí. Útočník ho nechal ležet v domě a odešel do místní restaurace. Lékařskou pomoc přivolal teprve po intervenci jednoho ze svědků, který ho upozornil, že pokud muž zemře, bude souzen pro vraždu,“ popsala Ježková.

V jímce zemřel na podchlazení

Útoky pokračovaly i po návratu staršího muže z nemocnice, kde byl v péči lékařů až do Silvestra.

„Kriminalisté jsou přesvědčeni, že v první polovině ledna roku 2015 při jednom z dalších fyzických útoků zasadil poškozenému nejméně osm ran do hlavy, a aniž by se přesvědčil, zda muž žije, vhodil jeho bezvládné tělo do odkalovací jímky na zahradě domu, kde muž zemřel na následky silného podchlazení. V té době byl ,pouze‘ v bezvědomí a dle vyjádření lékařů umíral ještě několik hodin. Pokud by mu byla poskytnuta včasná lékařská pomoc, mohl by žít,“ doplnila Ježková.

Mrtvolu v septiku objevili policisté při zevrubné prohlídce usedlosti, kterou provedli poté, co starší muž nereagoval na předvolání kvůli předchozímu těžkému ublížení na zdraví. Obviněný závěry kriminalistů popírá a odmítl i vyšetření na detektoru lži.