Pekárek byl ve vězení od 18. února 2013.  Minulý týden měl tedy odpykanou polovinu trestu. Návrh na podmínečné propuštění podal ředitel věznice.

"Byly splněny zákonné podmínky pro rozhodnutí o podmínečném propuštění," řekla soudkyně Huláková.

Propuštění bývalého poslance z vězení v úterý odpoledne potvrdila Pekárkova manželka. Zpravodaji ČTK řekla, že její manžel to zatím nebude komentovat.

Do Sněmovny jako náhradník 

Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250 000 korun a zákaz působení v samosprávě. Na mandát poslance se však zákaz nevztahoval, a tak Pekárek zůstával členem Sněmovny až do jejího rozpuštění. Dostal se do ní jako náhradník po odstoupení rebelů z ODS.

Podle obžaloby Pekárek jako kolínský místostarosta nabídl podnikateli, že za miliónový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo.

Jeho dovolání v červnu 2013 odmítl Nejvyšší soud, podle kterého byla trestná činnost řádně prokázána. V pořádku je prý jak právní kvalifikace činu, tak uložený trest. Později Pekárkovu stížnost odmítl i Ústavní soud.