Událost byla hlášena v pondělí po 16.30. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu, zasažené území rozdělili na čtyři úseky a přivolali na pomoc kolegy z dalších čtyř krajů. Mluvčí hasičů Petr Svoboda v úterý kolem sedmé ranní uvedl, že u Olešné zasahuje 46 jednotek, z toho 22 profesionálních a 24 dobrovolných. Mají na místě 65 cisteren.

Při hašení pomáhá i vrtulník

Při hašení pomáhá i vrtulník

FOTO: HZS Středočeského kraje

„Doteď nebyl požár lokalizován. Viditelně se nešíří, ale jak je to v tom kořenovém systému, tak se lokalizace dává vždycky později," informoval mluvčí hasičů Petr Svoboda.

Les hoří u Olešné na Rakovnicku

Les hoří u Olešné na Rakovnicku.

FOTO: Mapy.cz

Kolem sedmé hodiny se zasahující hasiči vystřídali a mají v plánu letecký průzkum. Příčinou byla podle mluvčího mechanická závada na kombajnu. „Zřejmě se dostal nějaký cizí předmět do žací lišty kombajnu, vznikla jiskra a začalo hořet pole a následně les," dodal.

Podle informací z místa hasiči čerpali vodu z několik kilometrů vzdáleného rybníka pomocí velkokapacitního čerpadla, vodu na požářiště pak vozily desítky cisteren.

Hasiči se na místě požáru potýkají i s prachem

Hasiči se na místě požáru potýkají i s prachem

FOTO: HZS Středočeského kraje

Ve Středočeském kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmějí rozdělávat ohně. Platí zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit, zákaz pálení suché trávy, plevele či větví na volném prostranství, zejména v blízkosti porostů a polí s obilovinami či pícninami, a klestí a kůry v lesích.