"Policisté zjistili, že se řidič podobá osobě, kterou již znají kvůli nelegálnímu překračování hranic. Vůz i osádku proto důkladně zkontrolovali," uvedla mluvčí plzeňského ředitelství cizinecké a pohraniční policie Helena Fertšaková.

Čtveřice cizinců se při kontrole neprokázala žádnými doklady, proto byla převezena na oddělení cizinecké policie v Aši. Po důkladnější prohlídce měli policisté u jedné ženy podezření, že cestovala na cizí doklady, proto ji zadrželi do doby zjištění totožnosti.

Výlet do Varů?

Řidič při výslechu tvrdil, že měl cizince, které nezná, odvézt na výlet z Chebu do Aše a Karlových Varů. Cizinci uvedli, že přicestovali vlakem přes Moskvu do Prahy a před odletem si chtěli prohlédnout krásy západních Čech.

Podle Fertšakové Mongolů zadržených poblíž státních hranic od začátku léta přibývá natolik, že lze hovořit o organizovaném přílivu.

Jak doplnila, cestují v malých skupinkách většinou z Moskvy do Prahy, odkud jsou zřejmě osobními vozy převáženi k hranicím a poté do zemí západní Evropy.