Státní zástupce Barnabáš Liška oba mladé muže obžaloval z toho, že loni 11. října před jedním z domů ve Zdíkově, kde všichni bydleli, společně napadli svoji oběť opakovanými údery pěstí, nezjištěným předmětem a nožem s cílem zmocnit se peněz.

V těle mrtvého nalezli lékaři mimo jiné šest bodných ran v zádech a jednu bodnořeznou ránu na krku, která přeťala krkavici. Podle kriminalistů měli obžalovaní odcizit mrtvému peněženku s 22 tisíci korunami. Oba svou vinu před soudem popřeli. Vrahem měl být podle každého z nich vždy ten druhý.

"Oknem jsem viděl Hartmana, jak strýce přepadl," vypověděl před soudem Martan, který přiznal, že se na místo činu následně snažil umístit některé Hartmanovy věci, aby jej z toho, co údajně viděl, bylo možné usvědčit. "Chtěl jsem, aby mi uvěřili," uvedl. V jeho výpovědi však předseda senátu Stanislav Žížala našel celou řadu nesrovnalostí. Ačkoli oba muži tvrdili, že se peněženky zavražděného ani nedotkli, našli na ní kriminalisté jejich pachové stopy.

Některé údaje mohl znát pouze pachatel

"Měl na rukou mé pracovní rukavice," snažil se vysvětlit přítomnost stop Martan. "Když jsem se vrátil do pokoje, peněženka tam ležela. Nebyla moje, tak jsem ji překročil a nesahal na ni," tvrdil pro změnu Hartman. Ten svou obhajobu opřel o snahu přesvědčit soud, že byl před vraždou opilý a spal.

Znalci z oboru psychiatrie a psychologie hovořili u obou obžalovaných o emoční nestabilitě, disociální poruše osobností s rysy nezdrženlivosti, egocentrismu, agresivity. "Martan uvedl během přípravného řízení i soudního procesu celkem tři varianty, které se rozcházely s důkazy a navíc je účelově měnil. Věděl i podrobnosti, které mohl znát jen pachatel," uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Stanislav Žížala. Dále upozornil, že naopak důkazy proti Hartmanovi neprokazovaly vinu a svědci potvrzovali, že v den činu byl opilý a spal.

Martan se proti rozsudku na místě odvolal, Hartman i státní zástupce se nevyjádřili.