Proti rozhodnutí je možné se odvolat, Salihu také může po návratu do Česka zažádat  o nové hlavní líčení. Dvaatřicetiletému Albánci přitom hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení.

Případ řeší od poloviny června Městský soud v Praze. Podle soudce Stanislava Králíka se vina muže prokázala videozáznamem, na kterém je patrné, že po pobodání muže odchází pryč a neposkytl mu pomoc.

Poškozený dvaačtyřicetiletý muž, přezdívaný Džerza, soudu řekl, že Salihua vyhledal v hotelovém baru a pak si šli ven „něco vyříkat“. Džerza je podle svých slov aktivní boxer a Salihua nejdřív udeřil pěstí do obličeje, ten ale poté vytáhl nůž a pobodal ho. Soudce uvedl, že se ale nejednalo o nutnou sebeobranu.

Incident se stal 5. října 2013 necelou hodinu po půlnoci na parkovišti před hotelem Hilton v Pobřežní ulici v Praze 8. Salihu muže bodal do nohou a pokusil se ho také zranit na hrudníku. Džerza skončil v nemocnici, bez lékařské pomoci by mu prý hrozilo vykrvácení.

Nechtěl způsobit problémy, doma se omluvil

Salihu se soudu na dálku přiznal v psaném prohlášení. Údajně se pouze bránil, Džerza prý na něj měl dlouhodobě spadeno. Salihu měl prý informace od lidí z albánské komunity, že ho chce zabít kvůli pomluvě. Džerza ho údajně sháněl, ale Salihu se mu vyhýbal.

Muži vyřešili konflikt v Kosovu podle albánských tradic. Salihu se prý omluvil. Podobně se vyjádřil přes svého advokáta k českému soudu a policii, nechtěl prý způsobit problémy.

Soud vedl hlavní líčení proti Salihovi jako proti uprchlému. Tímto způsobem, tedy v nepřítomnosti obžalovaného lze postupovat, pokud se obviněný vyhýbá trestnímu řízení pobytem v cizině nebo tím, že se skrývá.

Pokud by soudy pravomocně rozhodly a Salihu by se poté vrátil do Česka, musela by justice na jeho žádost hlavní líčení zopakovat. Nesměla by přitom rozhodnout přísněji než napoprvé.