Opět podle obžaloby vraždila, na území hlavního města dva muže ubodala kvůli majetku. Ona sama tvrdí, že muži ji sexuálně nepřitahují a naposledy žila s ženou. Pokud bude nadprůměrně inteligentní Jaroslava odsouzena i za tyto dvě vraždy, rozšíří zatím naštěstí nízký seznam českých sériových vražedkyň.

"V současné době si v České republice za vraždu odpykává trest odnětí svobody 71 žen, z toho pět jich spáchalo dvě a více vražd," upřesnil vedoucí oddělení styku s veřejností Vězeňské služby Miroslav Jílek s dodatkem, že počty nezahrnují jen Danu Stodolovou, která byla sice s manželem odsouzena na doživotí za osm vražd, nicméně zatím nepravomocně.

Sekáček jako vražedný nástroj

Třiaosmdesátiletého Augustina K. zahlédlo několik svědků v květnu loňského roku v pražské restauraci Šatlava v doprovodu jisté blondýny. Pár sousedů z domu na Poříčí v centru Prahy, kde bydlel, jej naposledy spatřilo v poslední květnový den. Jeho syn mu někdy na konci tohoto měsíce volal. Pak starý pán přestal vycházet. Když se později do jeho bytu podívali policisté, našli ho mrtvého.

Na hlavě měl 6 krvavých ran, z nichž některé šly až na kost. Patolog později určil vražedný nástroj: pravděpodobně sekáček. Z bytu tehdy zmizela elektronika, několik řemeslnických nástrojů a obrazy.

Na místě byly zajištěny různé daktyloskopické, biologické i pachové stopy. Pachatel však zůstal neznámý.

Uběhly tři měsíce a pár dnů. Opět byl nalezen v jednom pražském bytě zavražděný, tentokrát se jednalo o jednatřicetiletého muže, Richarda S. Na těle měl neuvěřitelných 38 bodných ran, většinou na hrudníku a zádech. Vražedný nástroj tentokrát nalezen vůbec nebyl. Z bytu v Praze 10 zmizela opět elektronika a šest tisíc v hotovosti.

Celá mozaika do sebe zapadla na konci srpna. Tehdy policie na úřadu práce zadržela onu blonďatou ženu, v jejíž přítomnosti byli oba muži před smrtí viděni.

Ukázalo se, že žena, žádající o podporu v nezaměstnanosti, je několikrát trestanou recidivistkou. Kromě vraždy spáchané ještě ve věku mladistvých byla odsouzena i za loupež. Podle policie její dřívější "pracovní metodou" bylo mj. uspat muže a pak ho okrást. Tak vlastně přivodila smrt dalšího z nich, byl totiž kardiak a prášky nesnesl.

Chladnokrevný typ pachatelky není obvyklý

Psychologové o Jaroslavě hovoří jako o nadprůměrně inteligentní, ale také citově ploché, sociálně nepřizpůsobivé a především pro společnost nebezpečné osobě se špatnou možností nápravy. Psycholožka Ludmila Čírtková doplňuje, že tento typ chladnokrevných pachatelek je neobvyklý, ženy zpravidla vraždí z afektu.

"Statisticky vzato jde o vzácnější obraz ženské kriminality, který by se dal připodobnit k tzv. černým vdovám zaměřeným na vdovce. Není však absolutně výjimečný," říká a dodává: "Když se na ten příběh podíváte z konce, tak to vypadá opravdu odpudivě, ale když jej začnete rozmotávat od začátku, tak obvykle najdete typické okolnosti, jako je špatné dětství, pohlavní zneužívání, které odstartují tu agresivitu."

Pokud soud uzná ženu vinnou, hrozí jí až doživotí. Vražd se podle žalobce dopustila ještě v podmíněném propuštění z výkonu trestu.