Policejní hlídka vyjela v neděli 28. června v půl jedenácté dopoledne do bytu na Třebíčsku na tísňové volání o malém dítěti v bezvědomí. Na místě již zasahovali záchranáři. Přítomný 27letý muž, přítel matky kojence, odmítal, že by se dopustil vůči chlapci jakéhokoli násilí. Byl střízlivý, negativní výsledek měl i test na drogy. Chlapeček navzdory úsilí zdravotníků zemřel.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Policisté kvůli podezření, že byl spáchán násilný trestný čin, nařídili provést soudní pitvu, která jejich obavy potvrdila.

Shromážděné důkazy vedly k trestnímu stíhání. „Muž byl obviněn ze spáchání zvláště závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví spáchaného na dítěti mladším patnácti let s následkem smrti,“ řekl kriminalista Zdeněk Maloušek. Obviněný, který byl již v minulosti soudně trestán pro násilnou trestnou činnost (v září loňského roku byl muži uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou dvou let), se k činu doznal.

Chtěl ho utišit

„Je obviněn z toho, že v neděli 28. června v dopoledních hodinách v bytě vyndal z dětské postýlky chlapce, který v tu chvíli plakal, a opakovaně s ním prudce zatřásl s cílem přimět dítě, aby se utišilo. Vzhledem ke kojeneckému věku chlapce si muž musel být vědom rizika, že toto jednání může způsobit vážnou újmu na zdraví dítěte,“ uvedla mluvčí Kroutilová.

„Chlapci muž skutečně způsobil těžká zranění, kterým dítě následně podlehlo,“ popsala policejní mluvčí s dovětkem, že s ohledem na citlivost případu již nebude policie sdělovat podrobnější informace.

Vyšetřování pokračuje, obviněný by mohl být potrestán až 16 lety vězení.