Pět mladých mužů zadrželi policisté ve vlaku, který směřoval z Budapešti přes Vídeň do Německa. Právě spoje z Rakouska využívají nelegální migranti nejčastěji. „Většinou se migranti objevují při přímém tranzitu z Vídně. V tomto případě jde o státní příslušníky Sýrie a Palestiny,” řekl policista Miroslav Polcar.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Doklad měl jediný ze zadržených. Dánský pas byl ale falešný.

„Karta by měla být z polykarbonátu, což v tomto případě není. Je tam papírové jádro, které je natištěno inkoustovou tiskárnou. Pasové stránky by měly mít vodoznak, který tam není. Na první pohled se může zdát jako zdařilý, ale člověk se zkušenostmi a znalostmi odhalí během deseti vteřin, že jde o falzifikát,” popsal další z policistů.

Policista studuje padělaný dánský pas jednoho z uprchlíků

Policista studuje padělaný dánský pas jednoho z uprchlíků

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

„Chtěl jsem do Německa, abych mohl studovat. V naší zemi nemůžu,” řekl jeden ze zadržených Palestinců.

Íránci také mířili do Berlína

Další dva migranty z Íránu odhalili policisté v mezinárodním linkovém autobuse, který zastavili nedaleko hranic na dálnici D8. I ten směřoval do Berlína.

V Ústeckém kraji cizinečtí policisté zadržují při intenzivních kontrolách stále více běženců zejména právě ve vlacích a také na dálnici D8. Putující migranti cestují převážně bez dokladů opravňujících je pro pobyt v schengenském prostoru.

„Od začátku roku k pátku jsme celkem zajistili 185 nelegálně pobývajících cizinců,“ řekl vedoucí cizinecké policie v Ústeckém kraji Pavel Češka.

Letos víc zadržených než za celý loňský rok

Za celý loňský rok cizinečtí policisté v Ústeckém kraji přitom odhalili 155 nelegálních běženců. Nejvíce putujících cizinců zachytávají policisté na severu Čech právě v mezinárodních vlacích, které jedou nejčastěji z Maďarska a Rakouska.

Podle Češky jsou migranti z 90 procent muži, jen v malé míře cestují ženy s dětmi.
Řada cizinců cestuje s padělanými doklady. Nedávno policisté zadrželi ve vlaku dva mladé Iráčany s padělanými portugalskými občankami.

Kontroly cizinecké policie ve vlaku

Cizinecká policie kontroluje vlaky směřující do Německa

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Pokud policejní hlídky zadrží běžence, kteří bývají často bez dokladů, nejprve mu odeberou otisky prstů. Pokud byl v některé členské zemi evropské unie již žadatelem o azyl, začíná takzvané Dublinské řízení. To znamená, že bude předán do země, kde o azyl žádal, a ta o něm rozhoduje.

Když o azyl v EU běženec zatím nikde nežádal, policisté ho vrátí do země, ze které přijel. Když se nezjistí ani to, začíná takzvané readmisní řízení, tedy vrácení do rodné země.

U Syřanů, kterých zachytávají cizinečtí policisté nejvíc, je překážka. Nelze je kvůli válce do Sýrie vrátit, vydává se jim proto vízum za účelem strpění na území České republiky.