Berdych opustil věznici krátce po 15.30 s velkou černou taškou s úsměvem na rtech. Přivítal se se svým advokátem Jaroslavem Ortmanem, nasedl do auta a odjel.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle prohlášení Ortmana nastupuje bývalý šéf gangu od července jako řidič a dělník do firmy svého známého. Nástupní plat bude mít 18 tisíc korun.

Podle advokáta dostal Berdych ve věznici asi 100 pochval. Dvakrát zachránil někomu život. V jednom případě dozorci při incidentu ve věznici, podruhé odřízl spoluvězně, který se snažil zabít.

Na otázku, zda se propuštěný vězeň nebojí pomsty ze strany obětí, odpověděl Ortman, že ne. Pomsty ostatních spolupachatelů a policistů se prý Berdych obávat také nemusí, protože k němu podle advokáta nechovají žádnou zášť.

U soudu se rozplakal

Berdycha propustil po poledni senát soudce Kryštofa Nového. „Náš senát vám tu šanci dal. Opravdu oceňujeme, jak jste se ve výkonu trestu choval,” uvedl soudce. Jakmile se Berdych dozvěděl, že může domů již dnes, v jednací síni se rozplakal. [celá zpráva]

Původně si měl Berdych odpykat 15 let, odseděl si 11 let. Zaručili se za něj dlouholetá přítelkyně, otec a právě známý, který má pro něj práci.

Video

Berdych u loňského soudu, který rozhodoval o jeho propuštění. Zdroj: Novinky

Kauza takzvaného Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v české historii. Skupina byla výjimečná v tom, že propojila podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na loupežná přepadení, vydírání i únosy, často se přestrojovali za policisty.

Organizovaná skupina, kterou tvořily desítky lidí, si trestnou činností přišla na více než sto miliónů korun. Berdych se svými komplici spáchal první zločiny už v roce 1995.