Kudlík, který usiloval o odškodnění za své mnohaleté stíhání v kauze vytunelování CS Fondů, se k soudu v pondělí nedostavil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Od roku 1997 byl stíhán jako člen zločinecké skupiny vedené dnešním uhlobaronem Pavlem Tykačem, později ho soudy očistily.

Původní skoro devítimiliónový nárok ještě v průběhu procesu snížil samotný Kudlík, na konci vymáhal něco přes osm miliónů. „Vznesl několik nároků. Pokud jde o nárok na nemajetkovou újmu, byl úspěšný co do základu nároku, ne však co do částky,“ konstatoval soudce Petr Veleman.

Soud Kudlíkovi neuznal náhradu škody za ušlý zisk v době, kdy z důvodu svého stíhání nemohl vykonávat své povolání. „Nepodařilo se prokázat, že by mu ušel výdělek v takovém rozsahu,“ uvedl Veleman.

Stát podle něj navíc už v minulosti Kudlíkovi proplatil vyšší náklady na právní služby spojené s obhajobou, než odpovídalo tarifům. Po započtení rozdílu a odečtení už vyplacených zhruba 237 tisíc korun odškodnění, zbylo pro žalobce k vyplacení uvedených necelých 57 tisíc korun.

„Z takového výsledku jsem pochopitelně zklamaný, ale podrobněji se vyjádřím, až si přečtu písemné odůvodnění,“ řekl Právu Kudlík. „Dá se předpokládat, že podáme odvolání,“ dodal.