To není obraz z erotického klubu, ale z jednoho nonstop podniku ve středu Václavského náměstí. Je po desáté večer a centrem Prahy proudí davy turistů i s dětmi. Z hlavního města si zřejmě mnozí odvezou dojem, že se jedná o thajský Bangkok ve středu Evropy.

Bezpečnost v Praze

"Chceme, aby Praha byla lidmi považována za bezpečné město. Prostituce a její neúnavné a vlezlé nabízení skutečně mnoho turistů dokáže absolutně znechutit," řekl v noci ze čtvrtka na pátek Právu pražský primátor Pavel Bém při bezpečnostní akci v centru města, zaměřené na prostituci, drogy, krádeže a pouliční kriminalitu, ale i na nepoctivé taxíkáře.

Sám primátor zažil v dolní části Václavského náměstí šok. Jeden z desítek mužů obtěžujících s letáky nabízejícími služby erotických salónů se mu snažil vnutit svou inzerci.

Primátor chtěl, aby celý svazek výtisků hodil do koše, ale muž mu slovensky řekl, že je to jeho zaměstnání a nedělá nic, co by bylo v rozporu se zákonem.

"Bohužel je to pravda, městskou vyhlášku o zákazu pouliční reklamy parlament zrušil. Takže turista, který projde v noci Václavským náměstím, dostane nejméně deset letáků, které lákají lidi do bordelů, tedy abych nebyl neslušný, tak do masážních nebo erotických salónů," řekl při noční razii náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek.

Všichni utekli

Václavské náměstí bylo v noci plné policistů. Samozřejmě ti, na které se měla akce obzvlášť zaměřit, to zaregistrovali a raději se uchýlili jinam.

"Naším cílem je omezit obtěžování lidí prostitucí a pochopitelně snižovat kriminalitu. Nešlo o jednorázovou monstrózní akci, podobné zásahy se budou v budoucnu opakovat," prohlásil šéf pražské kriminálky Zdeněk Janíček.

Cílem čtyři měsíce připravované akce, která bude mít brzy pokračování, je vytlačit prostituci a obchod s drogami mimo centrum. Spolupracovali na ní policisté, kriminalisté cizinecká policie a pražští strážníci.

"Prostituce je asi největším současným problémem v centru. Jedná se především o Bulharky, kterých tu je na Václavském náměstí každý večer asi sedmdesát.

Jezdí do Prahy tzv. na turistické pobyty a žádné povolení nepotřebují. Jsou to dívky z bulharských vesnic, které nemají žádné vzdělání ani možnost získat práci.

Přestože jim pasáci vezmou většinu výdělku, to, co tady vydělají a přivezou domů, jim stačí na to, aby na několik měsíců měly peníze na život. Navíc mnohé z těch holek mají děti," prohlásil velitel strážníků z Prahy 1 Miroslav Stejskal. "Na Václavském náměstí máme vždy minimálně deset strážníků po celou noc," dodal Stejskal.

Trocha statistiky

Při akci ze čtvrtka na pátek pražští strážníci zkontrolovali 290 osob a sedmdesát barů, erotických klubů, heren a podobných zařízení. Kontrole neuniklo ani třicet řidičů taxi. Strážníci zjistili celkem čtyřicet přestupků, uložili osmnáct blokových pokut v částce osm tisíc korun.

"Stovka pražských policistů nasazených do akce zkontrolovala 406 osob, policisté uložili sedm blokových pokut v celkové výši šest tisíc korun a dvanáct blokových pokut na místě nezaplacených uložili cizincům.

Dopravní policisté, kteří v průběhu celého dne kontrolovali dodržování pravidel v silničním provozu v centru Prahy, vybrali za zjištěné přestupky 118 tisíc korun a při akci samotné zjistili, že šestnáct řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu.

Policisté v průběhu akce předvedli na policejní služebny sedmnáct osob, z toho byly tři osoby v celostátním pátrání, u dvou cizinců půjde o správní vyhoštění, další předvedený cizinec je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Podezřelé z trestné činnosti jsou i dvě osoby, a to pro podezření z krádeže," uvedla pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

"Snížení kriminality v metropoli považuji za jeden ze svých hlavních úkolů. Problém je v tom, že policistů tu máme pořád málo. Podle mého názoru chybí Praze asi dva tisíce mužů a žen v uniformách," řekl primátor Pavel Bém