„Napadený rozsudek jsme z podnětu všech podaných odvolání zrušili a věc vrátili soudu prvního stupně k novému projednání,“ vysvětlil Lichnovký.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Důvody, proč byl verdikt KS zrušen, však nesdělil. „Bude to možné, až když písemná verze rozhodnutí bude doručena všem účastníkům,“ dodal mluvčí.

Dobeš byl KS odsouzen na deset let do vězení, Plášková by za mřížemi podle jeho verdiktu měla strávit devět a půl roku. Stíháni byli jako uprchlí. Oba se odvolali k VS prostřednictvím svých obhájců (odvolala se i matka Pláškové). V polovině května však byli zadrženi příslušníky imigrační policie na Filipínách ve městě Dapa na ostrově Siargao. Nyní probíhají jednání o jejich deportaci do Česka.

Guru Jára, jak se prezentuje ve svých obrazech na stránkách Poetrie.

Guru Jára, jak se prezentuje ve svých obrazech na stránkách Poetrie.

FOTO: repro Poetrie

Obžaloba je vinila ze znásilnění osmi dívek, které se účastnily seminářů v esoterické škole Poetrie, zaměřených na očistu žen od předchozích partnerských vztahů. Svou metodu Dobeš nazýval odháčkováním. Tvrdil ženám, že jejich problémy jsou způsobené háčky. Ty v nich zanechali expartneři a ženám neumožňovaly plnohodnotný partnerský život. Řada jeho žaček, podle obžaloby jich bylo asi 350, tuto „terapii“ podstupovala dobrovolně, mnohé však nikoliv, přesný význam slova odháčkování neznaly a krátký pohlavní styk s „mistrem“ byl pro ně nečekaným utrpením.

Odháčkování podstoupily ženy po několikadenním nedostatečném příjmu potravy a pití, nedostatku spánku, v neposlední řadě v pozměněném stavu vědomí, do kterého je dostávaly lektorky Dobešovy Poetrie hypoventilačním dýcháním a drážděním citlivých míst.

Spolu se zlínskou rodačkou Pláškovou se měl Dobeš, pocházející z Petrova na Slovácku, dopouštět znásilňování dívek již od roku 2004.