Tak vysoká čísla šokovala i zkušené policisty. "Deset podnapilých řidičů autobusů v jednom dni, to je opravdu hodně. S ohledem na to, že společenská nebezpečnost takového jednání je u řidičů autobusů velmi vysoká, může být jejich jednání kvalifikováno i jako trestný čin obecného ohrožení," uvedl šéf severomoravského dopravního inspektorátu Jiří Zlý.

Dodal, že záleží především na množství naměřeného alkoholu a počtu přepravovaných osob.

Alkohol a technický stav

Podle policejní mluvčí Dagmar Bednarčíkové policie řidičům odebrala vzorky krve a nyní se čeká na výsledek rozborů. Pak se rozhodne o případném trestním stíhání.

Alkohol však nebyl jediným prohřeškem, který policisté při kontrolách autobusů zjistili.

"Ve špatném technickém stavu bylo 110 vozidel, jednomu z řidičů bylo v jeho důsledku zakázáno pokračovat v jízdě. Nejčastějším přestupkem bylo překročení povolené rychlosti, a to ve 148 případech," dodala Bednarčíková.

Zaskočení jsou i dopravci

Vysoká čísla šokovala i zástupce dopravních firem. "Já osobně nepamatuji, kdy by byl náš řidič na směně přistižen podnapilý," řekl ředitel ČSAD Karviná Boleslav Cienciala. Dodal, že u profesionálního řidiče, který přepravuje lidi, nelze tolerovat ani velmi nepatrné množství alkoholu v krvi.

"To by byl důvod k okamžitému rozvázání pracovního poměru, něco takového si nemůžeme dovolit. Od řidiče, který to večer takříkajíc přepískl, je férovější vzít si druhý den volno," dodal Cienciala.