"Byl vybrán na základě doporučení výběrové komise," uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček. Žádné další podrobnosti však zatím nesdělil.

Před jmenováním Borníka do funkce byla v médiích přetřásána jeho minulost, nový šéf inspekce se totiž údajně podílel na výsleších disidentů v roce 1989. Jeho působení u komunistické policie prošetřovala před lety právě Inspekce ministra vnitra. Kvůli aféře odstoupil z vedení pražské policie, kde působil v letech 1994 až 1998. "Nechci, aby útoky na mou sobu poškozovaly pověst policie," vysvětlil tehdy Borník. Žádná z kontrolních komisí ale nepotvrdila podezření, že v roce 1989 pochybil.

Jako o jeho zástupci se mluví o někdejším náměstkovi policejního prezidenta a nyní mosteckém policejním řediteli Václavu Jakubíkovi. Zároveň vnitro hledá i druhého náměstka šéfa inspekce. Leo Salvet funkci opustil a působí na střední policejní škole. Na neobsazené místo po něm se přihlásilo šest uchazečů - pět z Prahy, jeden z Mostu. V tomto případě bude podle Vorlíčka komise vybírat nejhodnějšího kandidáta v září.