„Pole jejich působnosti bylo na Hodonínsku, Břeclavsku, Brněnsku a Uherskohradišťsku. Z celkového počtu krádeží či pokusů o krádež jich bylo pětadvacet na území ČR. Dalších osm případů se stalo na Slovensku,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Lupičské výpravy třiadvacetiletého mladíka a jeho o dva roky staršího komplice trvaly od června do prosince minulého roku. Tehdy je zadrželi kriminalisté z Nitry v obci Hruboňovo ve chvíli, kdy tam přijížděli ve dvou autech. Jedním byla octavie ukradená ve Veselí nad Moravou, volkswagen sloužil jako doprovodný vůz.

Kradená auta rozebírali v pronajatých objektech na náhradní díly.

Kradená auta rozebírali v pronajatých objektech na náhradní díly.

FOTO: Policie ČR

Už ve chvíli, kdy se policistům z několika moravských okresů začaly scházet zprávy majitelů o ukradených autech, konzultovali případy mezi sebou i se slovenskými kolegy. Do mozaiky přispěla i pořádková a dopravní policie. Dvojici totiž při cestách na Moravu několikrát namátkou zkontrolovali.

Co ukradli doma, prodávali v Česku

„Všechny poznatky a zjištění vedly ke konkrétním osobám. Ukázalo se, že pachatelé pocházejí ze sousedního Slovenska, kde také páchají stejnou trestnou činnost,“ potvrdil směr šetření mluvčí.

Auta osadili náhradními registračními značkami a odstavili na různá místa. Čekali, jak se to vyvine s aktivací satelitního vyhledávání. „Když měli jistotu, že se neaktivovalo, převezli je odběratelům nebo do pronajatých objektů, kde je rozebírali na náhradní díly. Auta odcizená v Česku prodávali na Slovensku a naopak,“ řekl Zámečník.

Po krádeži vozidla osadili náhradními registračními značkami.

Po krádeži vozidla osadili náhradními registračními značkami.

FOTO: Policie ČR

Kradli náhodně vybrané vozy, v některých případech vyjížděli hledat vůz podle objednávky typu či barvy. Ve snaze neupoutat pozornost měnili bydliště, telefony i doprovodná auta. Peníze utratili pro sebe, zčásti jimi hradili dluhy.