Státní zástupce z nehody viní šestačtyřicetiletého palubního technika Miroslava Sluku. Ten prý nezapnul spínače palivových čerpadel a následkem toho se stroj zřítil.

"Kontrolky jsem na sto procent zapnul. Po havárii jsem je však vypnul, aby nedošlo ke vznícení paliva. Příčinou nehody byla technická závada. Kdyby fungovala signalizace havarijního stavu paliva, vrtulník by se nezřítil a celé nehodě šlo zabránit," hájil se před soudem Sluka.

Jeho slova potvrdil i kapitán osádky, který při pádu utrpěl zlomeninu kotníků. "Kontrolky určitě zapnul. Nikoho z havárie neviním," sdělil již v pondělí na chodbě před soudní síní Právu.

Signalizace nefungovala

Expertizy technické komise prokázaly, že signalizace stavu paliva, která je zásadní u každého vrtulníku, nefungovala. Sluka vidí příčinu pádu v technické závadě v plovákovém ventilu, který kontroluje stav paliva ve spotřební nádrži. Vrtulník má nádrže tři, dvě po boku a jednu uprostřed, která zásobuje motory. Čerpadla automaticky doplňují palivo z bočních nádrží do té prostřední. To se však podle něho před nehodou nestalo.

"Když jsme vše kontrolovali, mysleli jsme si, že paliva je dost, a proto si nedělali starosti. Kdyby kontrolky paliva ukazovaly, bylo by vše jinak," konstatoval Sluka. Prezidentský vrtulník ani jiné Mi-8 v době havárie nebyly vybaveny takzvanou černou skříňkou, která zaznamenává chod všech přístrojů na palubě. "Všechny zajímalo, aby tam bylo pěkné čalounění, ale černá skříňka nebyla namontována," sdělil Sluka.

Obžalobu bere Sluka jako urážku

"Na letadlech už pracuji 27 let, z toho deset let jsem létal. Prezidentský vrtulník jsem sám připravoval a byl jsem i při prvním letu s prezidentem. Je pro mě urážkou, že mě obžalovali z takového opomenutí," zlobí se Sluka. Také ostatní členové osádky mu pád vrtulníku za vinu nedávají. Na chodbě před soudní síní s ním družně hovořili a s kapitánem se doprovázeli k automobilu.

Pád vrtulníku si naštěstí nevyžádal oběti na životech. Nejtěžší zranění utrpěla letuška, která se po pádu vrtulníku stále léčí. Sám Sluka měl poraněnou páteř, zlomeninu ruky a nohy. Armáda vyčíslila škodu na více než tři milióny korun. Dalších více než 3,4 miliónu stála podle zdravotní pojišťovny léčba zraněných. Soudní přelíčení bude pokračovat v úterý.