Novák si odpykává čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimiliónového úplatku. O podmínečné propuštění usiluje od loňského léta. Ve vězení je od dubna 2013.

Ústecký krajský soud se zcela ztotožnil s argumentací chomutovského okresního soudu, který Novákovi druhou žádost o podmínečné propuštění zamítl v únoru. Novák podle usnesení sice získal opakovaně kázeňské odměny, zároveň s ním byl ale veden kázeňský pohovor kvůli zakázanému oblečení.

Prohřešek je z roku 2013, kdy Novák pracoval na stadiónu FK Teplice a nosil klubové oblečení. „Zde je namístě uvést, že je lhostejno, zda stejný oděv měli i další odsouzení, jak se odsouzený hájí,” píše soud v usnesení.

Nenosí vězeňský oblek

Soud Novákovi opakovaně vytkl, že nenastoupil do vězení dobrovolně, zpochybnil i jeho budoucí řádný život.

„Z pohledu soudu za stávající situace nelze vyloučit, naopak lze usuzovat, že obdobné jednání, kterého se odsouzený dopustil v roce 1999 a za které byl odsouzen, nebylo u odsouzeného excesem, jehož se míní do budoucna vyvarovat. Ale zůstává při aktuálním náhledu na ně možnou, nikoli vlastními zkušenostmi vyloučenou variantou do budoucna,“ píše soud.

Novák o podmínečné propuštění usiluje od loňského léta. Litoměřický soud loni v létě žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud argumentoval především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, i tím, že ve vězení nenosil předepsaný oblek.

Jedním z důvodů, kterými státní zástupce dříve argumentoval, bylo i policejní vyšetřování v Teplicích. Na stadiónu, kde Novák pracoval, se našel mobilní telefon. Policie v tomto případu obvinila jiného vězně.

Úplatek přes dva milióny marek

Novák si trest odpykával původně ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimiliónovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 miliónů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 miliónu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.