„Můžu potvrdit, že stížnost byla skutečně zamítnuta jako nedůvodná. Potvrdili jsme tak rozhodnutí šumperského okresního soudu. Pro Kajínka to znamená, že zůstává ve věznici s ostrahou,“ řekl Jelínek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Senát krajského soudu rozhodoval na konci března v neveřejném zasedání, takže výsledek mohl komentovat až po doručení stranám prostřednictvím šumperského soudu.

Šumperský soud Kajínkovu žádost o přeřazení zamítl na začátku února. Podle soudu zákon v jeho případě přeřazení do věznice s dozorem nepřipouští, neboť byl už jednou přeřazen. Původně byl umístěn do nejpřísnějšího typu věznice, se zvýšenou ostrahou, od loňského ledna jej soud na jeho žádost přemístil do věznice s ostrahou.

„Zákon nepřipouští, aby z návrhu doživotně odsouzeného byl přeřazen z ostrahy do dozoru za situace, kdy byl již předtím přeřazen ze zvýšené ostrahy do ostrahy,“ uvedl tehdy soudce Lubomír Kozák.

Utekl v roce 2000

Zamítnutí žádosti navrhovala i žalobkyně. Kajínek si trest znovu odpykává na Mírově, odkud v roce 2000 utekl. Přemístěn tam byl loni v květnu z věznice v Rýnovicích. U soudu si stěžoval, že s ním tamní vězeňská služba zachází, jako by byl i nadále v nejpřísnějším typu věznice. Podle vedení mírovské věznice má však stejné podmínky jako všichni odsouzení v ostraze.

Kajínek z Mírova uprchl na konci října 2000, kdy se mu podařilo strunou přeřezat mříže v okně a pomocí lana a kotvy se dostal na hradby mírovské pevnosti a odtud dolů. Pátraly po něm tisíce policistů. Ti jej dopadli po 40 dnech v Praze. Kajínek u soudu tvrdil, že utíkat už nehodlá. Naopak se chce prý v mírnějším typu věznice připravovat na legální odchod, a to buď pokusem obnovy řízení, nebo případným podmínečným propuštěním. O to může požádat po 20 letech.

Plzeňský krajský soud jej poslal na doživotí v roce 1998. K výjimečnému trestu doživotí byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal další podnikatel. Kajínek vinu popírá.