Stíhání útočníka i bez souhlasu oběti umožňuje novela trestního zákona platná od 1. června letošního roku. Jde zřejmě o první stíhané domácí násilí na území hlavního města.

"Nemáme informace, že by se v Praze už podobný případ řešil," konstatovala mluvčí pražské policie Daniela Razímová.

Podle informací Práva dvojice spolu žila od roku 1999 v bytě v Praze 2. Problém nastal většinou tehdy, když se 47letý Jiří opil, pak začal svou ženu napadat. Po jednom z útoků strávila dokonce několik dnů v nemocnici. Žena se několikrát obrátila na policii, ale vždy vzala trestní oznámení zpět.

"Vzhledem k tomu, že nedala souhlas s trestním stíháním, policie její informace vzala na vědomí, ale nemohla podnikat další kroky," konstatovala mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová.

Stíhání přijde i za předchozí roky?

Po 1. červnu ovšem platí jiná pravidla a muži bylo sděleno obvinění. Podle policie obviněný manželku znovu napadl a udeřil ji do různých částí těla. K útoku použil i kovovou tyč, kterou ji opakovaně udeřil. Téhož dne a na stejném místě napadl dceru poškozené. Té přitiskl tyč ke krku, tlačil ji ke zdi a vyhrožoval jí, že ji takto může zabít. To se stalo první červencový den.

Není zcela jasné, zda bude Jiří stíhán i za násilí před letošním červnem, tedy za tzv. pokračující trestný čin. "Obviněný je zatím stíhaný za období od 1. června 2004. Až budou opatřeny další důkazy, tak bude ujasněno, jakého časového období se stíhání bude týkat," konstatoval státní zástupce.

Podle něj je nejasnost v tom, že zákonodárci možnost zpětného stíhání v zákoně dostatečně neošetřili. Nyní je muž původem z Teplic ve vazbě. Podle mluvčí Křikavové totiž existuje obava, že by mohl ovlivňovat svědky, tedy svou manželku a její dceru, se kterými společně žil. Ty je potřeba nejprve vyslechnout. Rovněž by je mohl týrat dál.

Násilník má méně výhod

Až do konce května bylo možné stíhat projevy domácího násilí podle jiných ustanovení trestního zákona, jako například ublížení na zdraví, omezování osobní svobody nebo vydírání. Oběť ale musela se stíháním svého manžela, přítele nebo jinak blízkého člověka souhlasit. Což se obvykle nestalo. Podle nového zákona pachateli domácího násilí hrozí až tříleté vězení, až osm let pak za předpokladu, spáchá-li čin "zvlášť surovým způsobem nebo na více osobách či po delší dobu."