Na místě zasahovali zdravotníci ze Strakonic, Prachatic a Českých Budějovic. Zraněné dopravovaly i dva vrtulníky z Českých Budějovic a Plzně.

Vlaky se střetly na trati Čičenice - Volary před čtvrteční 15. hodinou. Šlo o vlak z Prachatic do Čičenic a vlak z Čičenic do Volar, které jely čtyřicetikilometrovou rychlostí. Po nárazu oba vykolejily.

"Vlaky se srazily na těžko přístupném místě. Trať vede asi 15 metrů na náspu kolem řeky Blanice a z druhé strany pokračuje stráň," popsal mluvčí jihočeských policistů Dušan Klícha. Dodal, že zranění byli převezeni do nemocnice ve Strakonicích, Prachaticích, Českých Budějovicích a jeden byl letecky dopraven do Plzně.

Jak řekl mluvčí Drážní inspekce Jan Kučera, mezi zraněné patří oba strojvedoucí, kteří jsou v péči lékařů.

Přes pole pro pomoc

"Jel jsem zrovna do Prachatic a všichni si normálně povídají. Seděl jsem asi na čtvrté sedačce, když přišel silný náraz, hodilo to se mnou. Kluk, který byl vedle mě měl obrácené koleno a naříkal. Všude byly střepy a lidi se dostali na podlahu pod sedačky," popisoval strašný zážitek sedmnáctiletý cestující Tomáš Moule. "Pomohl jsem ven zakrvácené ženě, protože tam něco teklo a bál jsem se, že by to mohlo bouchnout," řekl.

"Potom jsem utíkal přes pole, kde jsem viděl baráky. Řekli mi, že je to Blanice, tam jsem zavolal hasiče i záchranku. Těm potom místní vysvětlili jak se k vlaku dostat," vysvětloval asi hodinu a půl po neštěstí Moule, který tvrdil, že šok nemá, ale přesto se třásl. "Hned potom jsem zavolal rodičům, aby se o mě nebáli," dodal Moule. Mluvčí policie Klícha poznamenal, že čtyřiašedesátiletý muž z Prahy, který při nehodě zemřel, seděl v přední části vagónu.

Selhání lidského faktoru

Lékaři z českobudějovické nemocnice ihned po oznámení nehody svolali tým asi třiceti doktorů včetně specialistů. Zatím ošetřují čtyři těžce zraněné a podle primáře Plastické a úrazové chirurgie Pavla Kopačky očekávají ještě asi deset pacientů.

Okolnosti na místě prověřují drážní inspektoři a policie. "Patrně nešlo o selhání techniky, ale člověka. Ovšem kdo konkrétně udělal osudovou chybu, bude teprve předmětem šetření. Na provozu se totiž účastní celá řada lidí," konstatoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Výše škody zatím nebyla vyčíslena.