Policisté vyjeli do Vančurovy ulice řešit rodinné neshody. Opilý osmadvacetiletý muž tam napadl rodiče i bratra a demoloval vybavení. Při příjezdu hlídky zaútočil s rýčem a grilovací vidlicí i na policistu.

"Byl to útok, který jasně směřoval proti životu policisty a který, kdyby se útočníkovi podařil, mohl znamenat i smrt policisty. Napadenému členu hlídky se podařilo v poslední chvíli útok odvrátit a za pomocí kolegy útočníka odzbrojit a zpacifikovat. Policista ani útočník při zákroku nebyli zraněni," řekl Právu brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

Rodina, která volala na pomoc policii, se k napadení odmítla vyjádřit. "Nebudeme se o ničem bavit. Nechceme žádnou medializaci, jděte pryč," byla jediná slova, která matka i bratr útočníka řekli mezerou ve dveřích.

Útoky se množí

Policisté po zákroku převezli agresivního muže na ošetření do Úrazové nemocnice s řeznými ranami, která si sám způsobil. Skončil na záchytce a po jeho vystřízlivění policisté rozhodnou, zda bude stíhaný za útok na veřejného činitele nebo i pro pokus vraždy.

"Policisté sice jeli řešit rodinné rozpory, ale na druhou stranu to nebyl případ, kdy by měli očekávat ohrožení vlastních životů. To co se stalo, je jasným důkazem agresivity vůči policistům a nesmí se nikdo divit, že budeme postupovat proti agresivním lidem velmi razantně a tvrdě. Budu všechny policisty hájit, pokud použijí oprávněně donucovací prostředky, aby sebe nebo okolí zachránili," dodal ředitel Vaněk.

V letošním prvním pololetí eviduje policie v Brně celkem 22 útoků na policisty, přičemž při osmi z nich utrpěl policista zranění. "Ve stejném období roku 2003 je hlášen pouze jeden případ napadeného a současně zraněného policisty," upřesnil mluvčí brněnské policie Mojmír Popp.