Podle odborných rozborů byla v době činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se již dříve léčila. Usnesení o zastavení stíhání dosud není v právní moci. Rozhodnutí podléhá přezkoumání Nejvyššího státního zastupitelství, které má oprávnění je případně zrušit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Rodině se to nelíbí, podle nás to byl naplánovaný a promyšlený trestný čin a o nějaké nepříčetnosti se nedá mluvit. Proč ji takhle nezkoumali předtím? Na základě lékařského vyjádření ji pustili na svobodu, nikdo o ní půl roku nevěděl, nebyla pod dohledem a teď najednou z ní uděláme chudáka?" řekl ve středu otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda.

Barboru Orlovou podle dnešního Deníku zastupuje obhájkyně Martina Černochová. Podle ní je za vyšetřováním případu definitivní konec. "Mohla bych proti návrhu na umístění do detenčního ústavu podat stížnost, ale v tomto případě to neudělám. Myslím, že tím zájmy mé klientky, která nemá náhled na svou nemoc, hájím mnohem lépe, protože jde o člověka, který je vážně nemocný a musí se léčit," řekla Deníku Černochová.

Propuštění z ústavní léčby bylo v pořádku

O závěrech znaleckých posudků informovala již 2. března policie s tím, že spis předá státnímu zástupci k posouzení. [celá zpráva]

Minulý týden sdělil Nejvyšší soud (NS), že Okresní soud v Opavě neudělal chybu, když umožnil propuštění ženy z ústavního léčení do ambulantní. K Nejvyššímu soudu podala stížnost bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. V ústavním léčení byla žena od roku 2012, kdy zaútočila v havířovské škole a vzala si jako rukojmí vychovatelku.

Družstevní Střední škola obchodu a služeb ve Žďáru nad Sázavou, kde 26letá žena ubodala 16letého studenta a napadla dvě dívky.

Družstevní Střední škola obchodu a služeb ve Žďáru nad Sázavou, kde 26letá žena ubodala 16letého studenta a napadla dvě dívky.

FOTO: Jana Pechová, Právo

„Nemáme za to, že by byl postupem opavského soudu porušen zákon. Soud si při rozhodování o propuštění zjistil všechny podstatné okolnosti, včetně průběhu léčby i lékařské prognózy. Nic soudu neukládalo nechat si vypracovat znalecký posudek, když měl odborné vyjádření psychiatrické nemocnice,“ uvedl minulou středu soudce NS Petr Šabata. [celá zpráva]

Vzala si rukojmí

Útok se odehrál 14. října ráno. Pachatelka nejprve zaútočila na jednu studentku, kterou se 16letý Petr V. rozhodl bránit. Na následky bodných zranění mladík zemřel. Když se útočnice po pobodání chlapce hnala za zachráněnou dívkou, vrhla se na jinou procházející studentku. Tu bodla do břicha a vzala si ji jako rukojmí. Pomohl jí až vyjednavač, jenž se za ni jako rukojmí nechal vyměnit. Policista byl zraněn na hlavě ve chvíli, kdy člen zásahové jednotky zneškodnil útočnici taserem.

Video

Kriminalista popisuje útok ve střední škole. Zdroj: ČT 24

Policie následně potvrdila, že žena v květnu 2012 napadla také vychovatelku, která bránila sedmiletou dívku v jídelně v Havířově. Po obvinění bylo její trestní stíhání zastaveno kvůli psychickému stavu. Do února 2014 byla v psychiatrické léčebně, odkud ji právě opavský soud propustil na doporučení lékařů.

V souvislosti s případem rezignoval ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek. Prezident Miloš Zeman řekl, že by mladíka mohl tento rok vyznamenat.

Video

Rozloučení se šestnáctiletým Petrem.

Šestadvacetiletá žena, která si školu k útoku vybrala podle svých slov náhodou na internetu, byla původně obviněna z trestného činu vraždy a braní rukojmí. Hrozil jí až výjimečný trest.