Poul jako svědek odmítl více mluvit s tím, že by mu výpověď mohla způsobit trestní stíhání. Právě za jeho éry působila na Úřadu vlády jako vedoucí sekretariátu premiéra Jana Nečasová (Nagyová), která je nyní společně se třemi bývalými vysokými funkcionáři vojenské tajné služby obžalována ze zneužití pravomocí. Všem hrozí až pětileté vězení.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

A už z dřívějších výpovědí svědků vyplynulo, že Poul minimálně věděl o aktivitách Nagyové i zpravodajců týkajících se údajného sledování tehdejší manželky předsedy vlády Petra Nečase a dvou zaměstnanců Úřadu vlády z podzimu 2012, respektive jara 2013.

I proto Poul v této kauze původně figuroval rovněž jako podezřelý. „V červnu 2013 jsem byl v této věci zadržen. Po dobu mého zadržení mně byly předestírány důvody vazby, ale nebyl jsem z ničeho obviněn,“ podotkl ve čtvrtek někdejší šéf Úřadu vlády u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Druhým dechem uvedl, že tedy kvůli hrozbě pozdějšího trestního stíhání odmítá vypovídat.

A z následných slov státního zástupce Rostislava Bajgera vyplynulo, že Poulovy obavy byly na místě.

Neměli dost důkazů

„Pokud by svědek vypovídal, existuje tam skutečně reálné nebezpečí, že by byl trestně stíhán. Musíme tato práva respektovat,“ řekl novinářům po skončení jednání Bajger.

Jana Nečasová přichází k soudu se svým manželem a advokátem

Jana Nečasová přichází k soudu se svým manželem a advokátem.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Doplnil, že přestože Poul patřil původně mezi podezřelé, „hranice důkazů nedosáhla té určité hladiny, abychom mohli říct, že existovalo důvodné podezření pro zahájení trestního stíhání“. Zjednodušeně řečeno, žalobci a policisté neměli dostatek důkazů na to, aby vedle Nagyové či zpravodajců obvinili i Poula, který ani po zatčení nevypovídal. Ve čtvrtek tak vystupoval jen v pozici svědka.

Soudkyně Helena Králová poté přerušila hlavní líčení až do 13. dubna, kdy by mělo pokračovat výslechy dalších svědků, mimo jiné někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), jeho exmanželky Radky či někdejšího ministra obrany Vlastimila Picka.