Bývalý pověřený šéf tajné služby a nynější náčelník vojenské kanceláře prezidenta Pilc dříve působil jako zástupce šéfa VZ. Před Obvodním soudem pro Prahu 1 vypovídal s přestávkou zhruba pět hodin.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Páleník po výslechu řekl, že jednání je "tragikomedie" a překvapila ho pouze jediná věc.

"Sám se za sebe stydím, že jsem měl takového zástupce. Pan generál projevil absolutní odbornou negramotnost. Člověk, který působil dlouhá léta ve vedoucí funkci ředitele Vojenského zpravodajství a jeho zástupce, nezná ani základní řídící dokumenty, kterými jsme se řídili, to je trošku smutné, tragické a směšné," řekl na adresu Pilce. Jeho odpovědi na dotazy advokátů a obžalovaných byly podle Páleníka "nepřesné a vymyšlené".

Pilce nebylo možné v budově soudu oslovit. Kvůli režimu utajení nesměli být novináři při jeho příchodu ani na chodbě před dveřmi do jednací síně. Soud Pilcovu řeč nenahrával, ale postupně ji zaznamenávala zapisovatelka.

Kromě NečasovéPáleníka je obžalovaný další exšéf VZ Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Nečasová podle vyšetřovatelů zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a následující rok na jaře také pracovníků Úřadu vlády. Na akcích se údajně podílela rozvědka a soukromá agentura.

Nečasová je omluvená

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, nechtěl výslech komentovat. "Svědek podle našeho názoru jednoznačně zopakoval to, co uvedl v přípravném řízení. Rozebíraly se utajené informace, více se nemohu vyjádřit," řekl novinářům.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) přichází na jednání obvodního soudu. Vpravo Petr Nečas.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) s Petrem Nečasem

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nečasová je z jednání omluvená, zbylí obžalovaní se ho účastní. Ve čtvrtek výslechy pokračují, dorazit by měl například bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Soudkyně pak podle informací ČTK hlavní líčení odročí na týden od 13. dubna, kdy by měl přijít k výslechu mimo jiné Nečas.

Expremiér měl vypovídat tento týden, z jednání se ale omluvil a přislíbil, že v dalším termínu již dorazí. Podle advokátů by měl vysvětlit, kdo sledování zadal. Podle obžaloby sledování zařídila Nagyová.