Napadený byl při útoku vážně zraněn a lékaři mu museli odstranit natrženou slezinu. Obžalovaní, kteří již mají trestní minulost a podle státního zástupce jsou známými fotbalovými výtržníky, jakoukoli vinu odmítají a tvrdí, že muže asi napadl někdo jiný.

K brutálnímu ataku došlo loni 5. září ve večerních hodinách v sousedství Městské sportovní haly v Havířově, kde se konaly městské slavnosti. Ve chvíli, kdy se na venkovním pódiu chystalo vystoupení kapely Divokej Bill, se potkal Matěj Potácel se svým známým. Ten o něco dříve svědčil proti skupině spolupachatelů, se kterými se zúčastnil loupeže.

Začalo to vylitým pivem

Podle obžaloby ho Potácel právě kvůli jeho výpovědi u soudu polil pivem a vyprovokoval tím incident, na jehož konci zůstal napadený muž ležet na zemi s rozsáhlými poraněními po celém těle.

„Útok byl veden velmi agresivně, a to nejprve údery do stojícího muže a poté, co upadl, útok pokračoval,“ řekl státní zástupce David Bartoš. V napadání ležícího muže skupinka přestala až poté, co se mladíka zastali svědci.

Všichni tři obžalovaní u soudu odmítli podrobněji vypovídat. Každý z nich pouze řekl, že se cítí nevinen. „Viděl jsem jen to, jak Matěj Potácel polil poškozeného pivem,“ řekl Petr Baran. Poté se podle svých slov dále bavil na slavnostech a to, že byl jeho známý těžce zraněn, se dozvěděl až za několik týdnů z internetu.

Podobně u soudu hovořil i Lacman. Třetí obžalovaný Potácel nevypovídal vůbec, a tak soudkyně pouze přečetla jeho výpověď z přípravného řízení. Do policejního protokolu přiznal jen to, že muže polil pivem, a to proto, že mu dlouho dlužil peníze. U žádného dalšího incidentu prý už nebyl.

Hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech výpověďmi celé řady svědků i soudních znalců. Zatím není jasné, zda bude v tomto týdnu vyhlášen rozsudek. Obžalovaným hrozí vzhledem k tomu, že čin spáchali ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, až dvanáct let vězení.