Útok se odehrál loni 9. ledna. Mráz se vydal do domku, kde pracoval na rekonstrukci koupelny, protože znal zvyky majitelky domku a věděl, že může v klidu krást, protože žena není doma. Jenže se přepočítal. Když odcházel s lupem, srazil se v opravované místnosti s padesátiletou majitelkou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Aby jí zabránil ve svědectví o jeho činu, udeřil ji silně pěstí do obličeje, až upadla na zem. Potom ji velkou intenzitou dál bil pěstmi a kopal do hlavy. Ženě přerazil čelist a prorazil lebku, po čemž napadená utrpěla poškození mozku,“ konstatoval státní zástupce.

Mým svědkem je Pán Bůh, ten jediný mě může soudit.odsouzený

Mráz po svém běsnění prokázal nebývalou otrlost. Po útoku se totiž v klidu převlékl, vzal ženě balancující na hranici života a smrti mobilní telefon, aby si nemohla zavolat pomoc a v klidu odešel. „Při jeho odchodu žena ležela v krvi na zemi, pouze chroptěla, obžalovaný ji tam nechal s tím, že v domku žije sama, a s vědomím, že může zemřít,“ upozornil soudce Daniel Plšek. „Po činu se choval naprosto klidně, věřil, že jeho oběť už ho nemůže nijak ohrozit,“ dodal státní zástupce.

Krádeže jako koníček

Nebožačku v místnosti, kde byly cákance krve dokonce i na stropě, našla až druhý den přivolaná policejní hlídka a lékaři nakonec vybojovali úspěšně boj o její život. „Bude trvale odkázána na pomoc dalších lidí, nemůže chodit. Znala několik světových jazyků a dnes je na úrovni žáka první třídy. Došlo u ní k sociální smrti, její život bude naprosto jiný, než který žila před napadením,“ upozornil žalobce.

Mrázova obhájkyně hájila svého klienta, že v domě jen loupil, nikoli brutálně útočil. „Kradení je téměř koníčkem obžalovaného. Obžaloba poukazuje na to, že můj klient je zlý a násilnický, protože chce pro sebe peníze, pěkné bydlení a sex, to chce ale 80 procent našich spoluobčanů, to mu nelze přičíst k tíži,“ zvolila poněkud nečekanou obhajobu advokátka.

Sám Mráz se ke svému činu hned po dopadení přiznal, pak se ale začal vytáčet s tím, že z něj doznání policie vymámila hrozbami a bitím. „Vím, co jsem udělal, to je všechno, co můžu říct. Mám svědka, kterého nelze předvolat. Mým svědkem je Pán Bůh, ten jediný mě může soudit,“ prohodil při závěrečné řeči Mráz směrem k trestnímu senátu.