Verdikt pro dosud netrestaného 52letého kněze mluví o vydírání, pohlavním zneužívání, znásilnění i pokusu o ně, sexuálním nátlaku, svádění k pohlavnímu styku i zneužití dítěte k výrobě pornografie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hlavní líčení probíhalo od 16. prosince loňského roku a jeho převážná část byla s ohledem na citlivá data včetně případů dvou velmi mladých dívek s vyloučením veřejnosti.

Pro oběti byl autoritou

Výčet skutků při čtení rozsudku ale nepřekvapil. I předsedkyně senátu v odůvodnění rozsudku poukázala na modus operandi – vývoj ani průběh jednotlivých případů se v podstatě neodlišoval.

Na počátku vždy stály velmi důvěrné SMS zprávy, ty postupně přerostly v naléhání a žádosti o zaslání fotografií jejich nahého těla, posléze to přerostlo v osobní setkání a fyzický kontakt. Ze strany žen vesměs nechtěný, ale zpravidla nějaký čas tolerovaný. Kněz, který si ženy zavazoval finanční pomocí i dárky, pro ně byl autorita a roli hrál i fakt, že na ně věděl citlivé informace.

První registrovaný případ se datuje k roku 2006, poslední z celkových pěti dovedl Tvrdoně v únoru 2013 do náruče kriminalistů.

„Soud měl dostatek důvodů k vynesení rozsudku,“ poukázala soudkyně na věrohodné výpovědi poškozených i zajištěné důkazy a odmítla tak Tvrdoňův protiargument, v němž po podání trestního oznámení jednou z žen, které kauzu odstartovalo, uvedl, že jde o komplot ve snaze ho zničit.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková se proti výši trestu odvolala hned v soudní síni, obhájce Petr Carda se odkázal na to, že nejdřív musí věc projednat s klientem. Tvrdoň, který setrvává v královéhradecké vazební věznici, se totiž na vlastní žádost hlavního líčení neúčastnil.