Podle soudu úředník povolil stavbu solární elektrárny v místech, kde to územní plán nedovoloval.

Vondráček u soudu vinu popíral. Podle předsedy senátu Jiřího Bednáře je ale zřejmé, že o nezákonném povolení rozhodnul. "Z výpovědí svědků je patrné, že právě on byl tou osobou, která povolení vydala," řekl Bednář v odůvodnění rozsudku.

Vondráček podle soudu povolil v rozporu se zákonem v září 2010 stavbu elektrárny společnosti Energosun. Podle soudu jednal úmyslně ve prospěch firmy.

Rozhodl v rozporu s územním plánem

"Postup byl velmi nestandardní. Přikázal svému podřízenému, aby do následujícího dne vydal rozhodnutí přesto, že to územní plán nepovoluje. To, že je takové rozhodnutí v rozporu s územním plánem, vyplývá i z jeho předchozích dopisů a vyjádření, z materiálů, které dával do rady města," řekl Bednář s tím, že povolení Vondráček vydal navzdory tomu, že neměl všechny potřebné podklady a dokumenty.

"Kdyby se společnosti nepodařilo do konce roku (2010) solární elektrárnu realizovat, byl by její projekt bezcenný, protože by nedosáhla na ty zvýhodněné, garantované ceny výkupu energie," doplnil Bednář. Díky nezákonnému povolení měla společnost podle soudu garantovaný výdělek přes 87 miliónů korun.

Na nezákonné povolení upozornil Vondráčkův podřízený Jan Bláha, kterému pak Vondráček podle soudu vyhrožoval. Údajně po něm chtěl, aby z úřadu odešel a hrozil mu tím, že může skončit na skládce, pokud kvůli němu nebude elektrárna postavena.

Senát zrušil rozsudek z ledna

"Poškozenému vyhrožoval způsobem, který u poškozeného mohl budit, a také vzbudil obavu o jeho život," uvedl soud ve zdůvodnění rozsudku. Vondráček rozsudek krajského soudu nekomentoval.

Trest krajského soudu je souhrnný, senát zrušil už pravomocný rozsudek, kterým soud na konci ledna Vondráčka potrestal za to, že sám sobě povolil přípojku k chatě v chráněné krajinné oblasti. Za zneužití pravomoci tehdy dostal roční podmíněný trest.

Rozsudek není pravomocný, Vondráček se odvolal na místě, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.