"Protože oba obžalovaní projevili lítost i snahu škodu nahradit, vedli řádný život, i byli blízcí věku mladistvých, soud jim uložil jen podmíněné tresty," uvedl v odůvodnění předseda senátu Zdeněk Minařík.

Dvacetiletý maturant Milan Pavlovič, který bankovky u sebe na počítači naskenoval a vytiskl, dostal dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. O tři roky staršímu barmanovi Tomáši Peikertovi, který falešné tisícikoruny od Pavloviče kupoval za sto korun, soud uložil přísnější, o rok delší trest se čtyřletou podmínkou a dohledem. Oba také musejí škodu, kterou způsobili, uhradit.

Pětadvacetiletému Pavlu Pokornému se pak nepodařilo prokázat, že pomáhal falešné peníze utrácet.

Ze strachu spláchli padělky do záchodu

Pavlovič si podle své výpovědi zprvu vůbec neuvědomoval, že by činil něco v rozporu se zákonem. S kamarádem doma zkusili vyrobit první tisícikorunu. "Měli jsme ji v baru, kde si jí všiml barman a ptal se, jestli jich nemám více. Tak jsem mu asi za týden přinesl dalších pět, pak znovu pět bankovek a nakonec ještě dalších deset. Jeden kus jsem dal také spolužákovi," řekl před soudem mladík, kterého čeká studium na vysoké škole.

Barman však popřel, že by Pavloviče oslovil jako první. Podle jeho verze Pavlovič padělkem platil. "Když jsem mu vrátil zbytek peněz, tak mi řekl, že je tisícovka falešná, vzal ji ode mě zpět a útratu zaplatil jinými penězi. Ptal jsem se ho, jestli jich má víc. Později mi přinesl další," vypověděl.

"Když pak v novinách psali, že falešné bankovky zadrželi, dostal jsem strach, a tak jsem několik padělků v bytě přítelkyně spláchl do záchodu," dodal Peikert s tím, že prý všechno dělal jen ze zvědavosti.

U Pavloviče a Peikerta zatím nejsou verdikty pravomocné, neboť si obě strany nechaly lhůtu na rozmyšlenou. U Pokorného již rozsudek nabyl právní moci.