Soud uznal Černého vinným z toho, že v letech 2000 až 2003 bil, jinak týral a zneužíval svou postiženou nevlastní dceru. Nyní devítiletá dívka, která se po dětské obrně nemůže samostatně pohybovat a je odkázána na pomoc druhých, oznámila bití personálu dětské léčebny v Janských Lázních na Trutnovsku, kde se léčila. Postupně lékařům přiznala také zneužívání.

Chtěl dělat blbiny, vypověděla dívka

Pražský vrchní soud zamítl odvolání Černého proti původnímu rozsudku, Krajský soud podle něj provedl veškeré potřebné dokazování. Zásadním důkazem obžaloby byla výpověď poškozené, která se svěřila pracovníkům dětské léčebny.

Obhajoba se snažila výpověď dívky zpochybnit, poukazovala přitom na jeden ze znaleckých posudků. V něm znalec uvedl, že dívka sexuální týrání nepopisovala dostatečně emotivně. S tím dnes nesouhlasil státní zástupce, podle kterého dívka nebyla dostatečně vyspělá, aby chápala závažnost otčímova chování. "Chtěla jsem spát, ale on chtěl dělat blbiny," citoval z její výpovědi.

Proti obžalovanému svědčily také výpovědi některých sousedů. Podle nich Černý nevlastní dceru například na dlouhé hodiny otáčel na invalidním vozíku ke zdi, zatímco se rodina dívala na televizi. Z dalších výpovědí vyplynulo, že muž dívku často nepřiměřeně fyzicky trestal, například ji udeřil, když v noci zakašlala.

Obžalovaný zneužívání popírá

Černý připustil, že ji občas bil, obvinění ze sexuálního násilí však odmítl. "Nikdy k ničemu takovému nedošlo," řekl prvoinstančnímu soudu. Již dříve uvedl, že měl k dceři kladný vztah a že nechápe, proč jej dívka z týrání a pohlavního zneužívání usvědčuje. Dnešního jednání se však neúčastnil, omluvil se ze zdravotních důvodů.

Předseda odvolacího senátu naznačil, že by si dovedl představit i přísnější trest. Poukázal na zdravotní stav dívky, která neměla žádnou možnost se bránit, a také na vysokou společenskou nebezpečnost jednání obžalovaného.

Proti rozsudku se nelze odvolat. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.