Podle rozsudku bylo totiž prokázáno, že alespoň nějaké materiály vznikly a dále se s nimi pracovalo. Osvobozující verdikt nicméně není pravomocný, žalobce Petr Boš proti němu na místě podal odvolání.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Opačný názor soudu nechtěl v úterý Boš jakkoliv komentovat, naproti tomu Křížek byl s rozsudkem spokojený. „Doufal jsem ve spravedlivý proces a jsem rád, že to takto dopadlo. Líčení bylo velmi korektní,“ řekl Právu exmanažer CzechInvestu.

Jeho obhájkyně Karolína Zelenková doplnila, že její klient nebude po státu požadovat odškodné ani náhrady za ušlý zisk.

Zadání auditu za 2,16 miliónu byl jeden z prvních kroků, které Křížek v čele agentury udělal. Podle svých dřívějších slov před soudem se chtěl v organizaci zorientovat. Oba obžalovaní se přitom hájili tím, že výsledkem práce Hůrského byla kvalitní analýza, která „pojmenovala celou řadu věcí“.

Audit byl zmetek

To sice soud zpochybnil, když o auditu mluvil jako o zmetku, jehož proplacení Křížek dopustil, nicméně skutečnou hodnotu odvedené práce už podle něj nelze určit.

S případnými nároky na náhradu škody proto soud agenturu CzechInvest odkázal na občanskoprávní řízení.

Křížek během líčení vysvětloval, že na základě auditu chtěl v agentuře udělat rozsáhlejší personální čistku, ale tehdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek mu to prý rozmluvil a celý materiál tak skončil v sejfu.

Audit se nenašel

Po vyhazovu Křížka z agentury v roce 2012 se už ale audit nenašel, a nebylo tak možné odvedenou práci posoudit. U soudu nicméně vypovídali zaměstnanci agentury, kteří práce na auditu potvrdili.

CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená ministerstvu průmyslu a obchodu, která má podporovat příliv zahraničních investic do Česka

I nucený odchod Křížka z čela agentury přitom souvisel s Hůrským, Kocourkův nástupce z ODS Martin Kuba manažera vyhodil kvůli kritizovanému vypsání zakázky na vyhledávání průmyslových zón pro investory, která měla být podle některých informací také šitá na míru Hůrskému.

Tehdy kvůli tomu v centrále CzechInvestu zasahovala protikorupční policie, ale nikoho v této souvislosti nakonec neobvinila.

Křížek je členem ODS v Praze 13, kde působil i jako zastupitel. Žije nicméně v Borku nad Labem, kde si postavil luxusní rezidenci. Média v této souvislosti po Křížkově odvolání upozorňovala na to, že dům je zatížen hypotékou převyšující 13 miliónů korun.