„Důvod pro odsouzení byl jediný, a to nález pachových stop na místě činu, kdy se nejednalo o stopu jedinou. Bylo jich tam osm. Takový počet nám umožnil udělat si obrázek o tom, co se na místě činu dělo. Stopy byly na těle poškozené i na klice dveří. Je z toho zřejmé, že pachatel tam byl a vůči ženě násilně jednal,” uvedl předseda senátu soudu Jiří Dufek.

Motiv jednání obžalovaného se zjistit nepodařilo. Podle Dufka je pravděpodobné, že muž nepřišel do domku, který zřejmě považoval za opuštěný, zabíjet. "Je to naprosto nepochopitelné jednání a jen obžalovaný ví, proč k němu došlo," doplnil předseda senátu. Reček ve čtvrtek zopakoval, že v domě nikdy nebyl a poškozenou nezabil.

Ženu uškrtil a umlátil

Podle státního zástupce Romana Kafky ale v listopadu 2012 vnikl do domu osmašedesátileté ženy, která žila sama, a zavraždil ji zardoušením a opakovanými údery do hlavy. Obžalovaný je nyní ve vězení, kde si odpykává trest 3,5 roku za sériové krádeže. Soud mu ve čtvrtek uložil souhrnný trest i za toto odsouzení. Pokud patnáctiletý trest nabude právní moci, výkon předchozího trestu se mu do něj započítá.

Podle Kafky se Reček chystal krást i v domě oběti. "Primárně nešel vraždit," mínil Kafka. Bezdomovec Reček, který má trvalé bydliště formálně na hulínské radnici a přespával v opuštěných chatách v Rajnochovicích na Kroměřížsku, podle žalobce v Hulíně vykradl jeden domek už na začátku listopadu 2012.

Reček, který dříve stál před soudy především pro majetkovou trestnou činnost, vinu přes nález pachových stop popřel. Vysvětlil je tak, že s ženou chodili do stejné hospody, kde se podle něj pachové stopy mohly přenést. Podle znalce je to ale málo pravděpodobné.

Sousedi ženu dlouho neviděli

Podle soudního lékaře zemřela žena, která neměřila ani 150 centimetrů a vážila 40 kilogramů, na otok mozku způsobený dušením. V době smrti měla v krvi zhruba 1,5 promile alkoholu. Vraždu oznámili sousedé. Bylo jim divné, že ženu dlouho neviděli vycházet, i když se v domě svítilo.

Obrátili se proto na policisty, kteří ženu našli mrtvou. Zpočátku to vypadalo, že zemřela přirozenou smrtí, pitva ale prokázala opak. Podle policie seniorka zřejmě vraha překvapila při vloupání do jejího domu. Žena bydlela v domku sama, údajně stejně jako Reček holdovala alkoholu.