„Já s tou námitkou nesouhlasím, postup státního zastupitelství považuji za účelový a podám námitku podjatosti u státní zástupkyně, která takto vlastně zbořila jednání,“ řekl novinářům Ortman.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Státní zástupkyně žádá výměnu soudce Kryštofa Nového, což pro Berdycha znamená další prodloužení pobytu za mřížemi. Námitku navíc podala až na poslední chvíli, soud proto jednání odročil na 11. března. Soudce Nový přitom v létě Berdychovu žádost o propuštění zamítl.

„On bude další dva měsíce trpět s nervy. Jsem z toho rozladěn, nikdy jsem se s tím nesetkal, aby státní zástupce dával námitku podjatosti na soudce,“ podotkl Berdychův advokát.

Projednávání žádosti trvá už přes půl roku

Berdych si požádal o podmínečné propuštění už začátkem června loňského roku, kdy mu začala plynout třetí třetina jeho patnáctiletého trestu. Soud ale jeho žádost zamítl s tím, že jej Berdych nepřesvědčil o své nápravě. Berdych se však úspěšně odvolal a soud musí jeho žádost projednat znovu.

Odsouzený David Berdych u soudu, kde požaduje předčasné propuštění z vězení

David Berdych

FOTO: Milan Malíček, Právo

Z jednoho z nejobávanějších gangů české historie je Berdych posledním za mřížemi, zbytek je již na svobodě nebo spáchal sebevraždu. Naposled opustil bránu věznice Berdychův komplic Tomáš Půta, kterého soud v roce 2013 podmínečně propustil poté, co si odseděl osm z deseti let, ke kterým byl odsouzen.