Zloději vykrádali byty a rodinné domy od března v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a Zlínském kraji. Kriminalisté trojici zadrželi v srpnu, mluvčí policie Tomáš Hulan o případu informoval ve čtvrtek.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Do nemovitostí se dostávali pootevřeným oknem, jindy zase jeho rozbitím nebo vysazením z pantů. V bytech a domech pak brali vše, co bylo nějak cenné a dalo se lehce zpeněžit. Nepohrdli ani celým trezorem.

Pouze v jednom případě jim práci zkomplikovala 86letá seniorka, která je po rozbití okna v kuchyni překvapila. Pachatelé ji srazili na zem, a když jí ani to nezabránilo, aby se muže snažila zastavit, znehybnili ji peřinami. Když z bytu odnesli cennosti, ženu nechali napospas osudu.

Až deset let vězení

„Trojice pachatelů (30, 38, 39) nikdy nekradla v plné sestavě. Na krádežích se prioritně podílel především třicetiletý muž, který vždy přizval ke spolupráci pouze jednoho ze spolupachatelů. Kriminalistům se do současné doby podařilo zadokumentovat, že tímto způsobem měla trojice vykrást celkem šedesát domácností,“ uvedl Hulan.

Muži byli obviněni z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a loupeže. Za tyto delikty jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let.