Do jejich hledáčku se tentokrát dostala trojice mužů ve věku 36 až 49 let, která pomocí fiktivních obchodů s nářadím a projekčními službami údajně vydělala nezákonně na vráceném DPH 261 miliónů korun. Jedním z podezřelých je přitom advokát, potvrdil v pátek Právu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Kriminalisté zjistili, že tyto tři osoby v období od září 2009 do konce roku 2012 v úmyslu obohatit se na úkor státu měly fiktivně deklarovat dodání nářadí a projekčních služeb do USA. Za tímto účelem mělo být založeno několik tuzemských i zahraničních firem. Vrácené DPH měli většinou z bankovních účtů okamžitě v hotovosti vybírat,“ přiblížil Ibehej.

Doplnil, že kromě škody způsobené státu ve výši zmiňovaných 261 miliónů korun se podezřelí snažili nechat si vyplatit dalších 17 miliónů, ale v tom už jim zabránili vyšetřovatelé z týmu Kobra.

Všechny tři muže pak obvinili ze zločinu krácení daně, hrozí jim až desetiletý trest. Jednoho pak soud poslal do vazby, nicméně nejde o zmiňovaného advokáta.

V současnosti se vyšetřovatelé podle Ibeheje snaží zajistit výnosy podezřelých z jejich trestné činnosti, tedy nejspíše peníze a majetek.