"Děti jsme většinou vezli z parku nebo hříště, protože si zpravidla koupily láhev tvrdého alkoholu a odnesly si ji do ústraní," shrnul mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř. Včerejší případy podle něj spolu nesouvisely. Stejnou měrou se na statistice podíleli chlapci a děvčata.

K prvnímu opilému školákovi vyjížděla pražská záchranka už půl hodiny po poledni, tedy o půl hodiny později, než loni. Patnáctiletý chlapec si v Riegrových sadech v Praze 2 přivodil jen lehkou otravu alkoholem.

V mnohem horším stavu byla stejně stará slečna v Komořanech, která se opila až do bezvědomí. "Odvezli jsme ji do Nemocnice pod Petřínem na dětské detoxikační oddělení," podotkl Uhlíř.

Nejsme policie, vzkázal bojácným dětem

Oslavu vysvědčení tragicky přehnala také patnáctiletá dívka, ke které sanitka vyjížděla na Kavčí Hory v půl páté odpoledne. Její stav byl natolik vážný, že ji lékaři museli umístit na dětské JIP v Motole. Poslední případ byl nahlášený kolem osmé hodiny večer.

"Naštěstí většinou volají kamarádi. Děti by se neměly bát za každých okolností přivolat záchranku. Nejsme policie, která by to dál vyšetřovala. Ve hře jsou jejich životy," vzkázal Uhlíř školákům, kteří by v rozhodujících chvílích váhali.

Jinak letošní poslední školní den zhodnotil jako mnohem klidnější, než ten loňský, kdy pražští záchranáři museli ošetřit 21 dětí.