„Postup soudního znalce jsme začali prošetřovat. Jelikož správní řízení je neveřejné, nemohu sdělovat podrobné informace o jeho průběhu a ani o výsledku,“ řekla Právu Lenka Müllerová, která je pověřena správou na úseku znalců a tlumočníků KS.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na Hrona se letos v červenci obrátilo státní zastupitelství, aby na Martina S. vypracoval aktuální psychiatrický posudek kvůli násilnému přečinu spáchanému v minulosti v důsledku závislosti na psychostimulačních lécích.

Znalec dospěl k závěru, že muž je na svobodě nebezpečný a je třeba ho od společnosti izolovat v ústavu. Jenže Martin S. v mezidobí absolvoval úspěšnou odvykací terapii v plzeňské fakultní nemocnici a podle zprávy od ošetřujícího lékaře už nevykazuje žádné závadové abstinenční příznaky.

To ale Hron nevěděl, protože dotyčného muže vůbec nekontaktoval, a posudek, za který si nechal zaplatit, napsal od stolu.

Prášky zapíjel alkoholem

Kvůli posudku Hrona skončil Martin S. minulý měsíc před soudem, kde státní zástupce s ohledem na vyjádření znalce navrhoval ochranné léčení v ústavu. Soudkyně ale návrh zamítla právě s ohledem na aktuální zprávy z nemocnice o pozitivních výsledcích odvykací léčby.

Martin S. přiznal, že byl osm let závislý na xanaxu, léku proti úzkosti. „Přišla slabá chvíle, vzal jsem si prášek a zapil ho tvrdým alkoholem. Pak jsem provedl domácí násilí, to si ale vzhledem k tomu, v jakém jsem tehdy byl stavu, vůbec nepamatuji,“ vypovídal Martin S. před soudem.

Hron se před soudem obhajoval tím, že nepředpokládal, že by Martin S. spolupracoval při ambulantní léčbě.

„Vycházel jsem ze zprávy o hospitalizaci vyšetřovaného v naší léčebně a z propouštěcí zprávy. Je tam popsáno, že pacient je od počátku zcela nekritický, nesoudný, pasivní s totálním nezájmem o spolupráci. Tak jsem trval na tom, že v podstatě nelze očekávat za té dané situace adekvátní spolupráci při léčbě,“ prohlásil Hron.