„Výjimečný trest byl obžalovanému z podnětu státního zástupce zpřísněn s ohledem na to, že čin plánoval a počínal si při něm neuvěřitelně chladnokrevně. V úvahu proto přicházelo i doživotí. Unikl mu jen proto, že znalci nevyloučili jeho resocializaci, a také z důvodu, že dosud žil bezúhonným způsobem. Překvalifikace na zabití, jak požadovala obhajoba, nepřicházelo v úvahu. V afektu rozhodně nejednal. Důkazy to vyloučily,“ vysvětlil Právu mluvčí olomouckého VS Vladimír Lichnovský.

Dlouhý se k činu přiznal. Omlouval ho tím, že mu prý dívka vyhrožovala, že bude o jejich vzájemném vztahu mluvit a prozradí na něj i to, že kouří marihuanu. Učitel angličtiny udržoval s dívkou vztah, a jak vyplynulo z vyšetřování, před její smrtí se asi dva měsíce scházeli na půdě učiliště, a to i několikrát denně. K sexu mezi nimi ale podle všeho nedošlo.

Chtěla prozradit vztah a kouření marihuany 

Dívka později oznámila učiteli, že už se s ním nechce scházet a hrozila mu nejenom prozrazením vztahu, ale i dalších choulostivých informací, například o kouření marihuany.

Vrah se 4. listopadu ozbrojil třemi střelnými zbraněmi, které legálně držel, a odjel do bydliště žákyně do Raškovic, kde se pohyboval několik hodin a připravoval se na zločin.

Video

Místo střelby v Raškovicích na Frýdecko-Místecku. Zdroj: Novinky

Poté na dívku nejprve vystřelil venku, a když utekla do domu, začal pálit do oken. Pak se dostal dovnitř, kde postupně zastřelil jejího dědečka a postřelil babičku. Dívka se se svou matkou ve strachu uzamkla v ložnici, kam se střelci podařilo proniknout.

Nejprve prostřelil dveře a zasáhl dívku střelou do čelisti. Když se ji matka snažila poskytovat první pomoc a zároveň volala záchranku, vystřelil na ležící dívku znovu. Celkem vystřelil nejméně stokrát. Pak utekl na nedalekou autobusovou zastávku, kde ho zadržela zásahová jednotka policie.

Prostřelené okno domu, kde se stala vražda.

Prostřelené okno domu, kde se stala vražda.

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo

Dlouhý se později pokusil ve vazební věznici, kde čekal na proces, o sebevraždu. Spolykal větší množství prášků a skončil v péči lékařů Městské nemocnice Ostrava. Pokus o sebevraždu byl ale nejspíš jen demonstrativní. Lékaři vězni pouze vypumpovali žaludek a ještě tentýž den ho eskorta převezla zpátky do vazební věznice.

Zbraň, kterou vraždil, držel legálně. Totéž platí i o osmi dalších a zhruba 6000 nábojích, které u něj policisté zajistili. „V přípravném řízení tvrdil, že si zbraně opatřil proto, aby se měl čím bránit, kdyby se změnilo státní zřízení. To také svědčí o jeho charakteru,“ podotkl mluvčí VS.