Předsedkyně brněnského senátu Eva Zálešáková včera v odůvodnění rozsudku uvedla, že na stanovení platů soudců je třeba aplikovat příslušný paragraf nového služebního zákona účinného od května 2002, a nikoliv pouhá nařízení vlády.

Se stejnou argumentací potvrdily minulý pátek a toto pondělí nárok čtyř soudců Obvodního soudu pro Prahu 5 na doplatek mzdy i dva odvolací senáty pražského městského soudu.

Právní zástupce žalované České republiky Tomáš Dobřichovský včera marně znovu přesvědčoval soudce, že nelze použít jedno ustanovení služebního zákona, jestliže ten je jako celek neúčinný. Podle jeho slov žalovaná strana použije všechny opravné prostředky, konkrétně dovolání.

Paradoxní bude, že o tomto dovolání budou rozhodovat soudci Nejvyššího soudu, i když jiní než ti, kteří jsou do kauzy zainteresováni. Dobřichovský ještě Právu řekl, že celý spor vrhne špatné světlo na české soudnictví.

Soud byl prý jedinou možností

Také jeden ze žalobců, soudce Jindřich Urbánek, se obává záporné reakce veřejnosti. Připomněl však, že soudci nemohou podnikat a v tomto případě se brání svévoli moci výkonné a zákonodárné prostřednictvím žalob a rozhodnutí.

"Nikdo za nás nemluví," řekl.

Jeho kolega Jiří Pácal před senátem prohlásil, že za současné vládní garnitury a rozložení sil v parlamentu se moc soudní a výkonná nemohou dohodnout jinak než prostřednictvím soudu.

"Nelze omezovat soudcům plat, aby nebyla narušena jejich nezávislost," řekl Pácal. Zároveň však zdůraznil, že jim nejde ani tak o peníze, jako o zviditelnění nesprávného použití právních norem.

Podle jeho názoru mají nárok na mnohem větší peníze, ale žádají jen malou část.

Žalobu na stát kvůli doplatku platu podali v posledních několika týdnech další dva soudci, Miroslav Čapek z Teplic a Tomáš Jureček z Kladna. Hromadnou žalobu ale chystají podle informací Práva někteří soudci ústeckého krajského soudu a obdobné nálady panují i na dalších soudech.