„Vzhledem k tomu, že Soghoyan je státní příslušník Arménie a Arménie své občany nevydává, je vyloučeno jeho vydání do České republiky. S ohledem na tuto skutečnost proto ministerstvo spravedlnosti nežádalo arménské orgány o jeho zadržení za účelem vydání do České republiky,” uvedla Hrochová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Takzvaného vora v zakoně zadržela ve čtvrtek arménská policie v Jerevanu "v souvislosti s informací, že tento je hledán českými úřady".

Arménie také nepřevezme český rozsudek 22 let vězení za objednávku vraždy, protože nemá s Českem smlouvu, která by umožňovala, aby si vor v zakoně odpykal český trest ve své vlasti. Ve hře tak zatím ještě zůstává varianta, že by Arménie převzala trestní řízení a Soghojana soudila sama. Vzhledem k tomu, že kauza je nyní s dovoláními na Nejvyšším soudu, však ministerstvo tuto možnost v současné chvíli nepředpokládá.

Soghojan měl v Česku nastoupit v září do vězení. Pražský městský soud na něj vydal evropský zatykač, který se ale na Arménii nevztahuje. Podle mluvčí soudu Markéty Puci začal soud již v polovině října připravovat také mezinárodní zatýkací rozkaz, ten však trvá delší dobu. "Je také připravováno vydání žádosti o vyžádání osoby z ciziny pro případ, že by (Soghojan) opustil území Arménie," doplnila Hrochová.

Zprošťující verdikt mu umožnil zmizet z ČR

Podle české policie si Soghojan v roce 2007 v Praze objednal vraždu arménského podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Soghojana pražský městský soud nejprve dvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby.